“Otvoreni Balkan” način da se ekonomije i tržište zemalja regiona razvijaju
[ad_1]
Formiranje implementacionog saveta sa zadatkom da koordinira ono što je dogovoreno u okviru inicijative “Otvoreni Balkan” najavljeno je danas na trilateralnom sastanku predsednika Srbije Aleksandra Vučića, premijera Albanije Edija Rame i zamenika premijera Severne Makedonije Nikole Dimitrova, na kome je ponovljen poziv svim zemljama Zapadnog Balkana da se priključe inicijativi, javlja Anadolu Agency (AA).
Implementacioni savet formiran je jer je zaključeno da mnoge stvari koje su postignute na političkom nivou nisu uvek bile sprovođene na terenu.
Vučić je na konferenciji za novinare nakon sastanka rekao da su “bukvalno svi biznismeni” iz tri zemlje podržali projekat “Otvoreni Balkan”, ali da su se žalili da neke stvari na granicama nisu bile pretočene u realnost.
Dodao je da biznismeni samo traže brže rezultate i aktivnost, i da se “ne zaustavimo samo na političkim deklaracijama”.
Naveo je da će uskoro biti dogovoren sastav implementacionog saveta i dodao da je dogovoren nesmetan tranzit između zemalja, kako bi se omogućio brži rast i viša stopa razvoja, jer sve tri države zaostaju za razvijenim zemljama.
Dodao je da je prvi put govoreno i o slobodnom protoku usluga u čemu su učestvovali i stručnjaci iz Sarajeva i Prištine koji su dali značajan doprinos digitalnoj transformaciji celog regiona.
Najavio da će krajem decembra, posle katoličkog Božića, u Tirani biti održan naredni sastanak na kojem će biti potpisan i memorandum o razumevaju po pitanju radnih dozvola, jer je to jedini način da se radnici zadrže u regionu.
Albanski premijer Edi Rama izjavio je da je u fokusu razgovora bila suština inicijative “Otvoreni Balkan”, a to je način da se ekonomije i tržište zemalja regiona razvijaju.
Rama je rekao da je fokus bio “na ljudima, kompanijama, distributerima, radnicima, studentima, akademskim građanima koji su pravi korisnici ‘Otvorenog Balkana'”. On je istakao da svako od njih trpi na granicama, zbog čekanja i tih crvenih linija, agencija i provera i naglasio da su tržišta zemalja regiona mala, ali da kada se integrišu ipak imaju snagu u privlačenju stranih investicija.
Rama je naglasio da “Otvoreni Balkan” nije konkurencija EU integracijama već komplementaran proces i rekao da se nada da će se inicijativi pridružiti i Crna Gora, iako predstavnici te zemlje smatraju da će ona biti primljena u EU već 2022. godine.
On je rekao da kada je reč o neslaganjima “postoji dijalog koji ima svoj put” i naglasio da će biti daleko bolje i za Bosnu i Hercegovinu ako šest zemalja Zapadnog Balkana postanu dio inicijative “Otvoreni Balkan”, jer “ćemo mnogo lakše komunicirati jedni sa drugima”.
Zamenik premijera Severne Makedonije Nikola Dimitrov ocenio je da je inicijativa “Otvoreni Balkan” važna regionalna saradnja, da je to “evropski, mudar i pravi izbor”, i da nema dileme šta bi trebalo uraditi da bi se našla rešenja i napravila bolja budućnost.
Naveo je da je solidarnost “osnov za buduću integraciju” i da to znači “da se brinemo o drugima, kao što se brinemo o sebi”.
Dimitrov je naglasio da će, što bolje zemlje regiona budu sarađivale, i Evropska unija (EU) biti uverenija da države neće uneti probleme u Uniju.
[ad_2]
Source link
#Otvoreni #Balkan #način #ekonomije #tržište #zemalja #regiona #razvijaju