NAJNOVIJE VIJESTINOVITETISVIJET

Pakistan: Živopisna dolina Swat gubi šumski pokrivač zbog podmetnutih požara

Poznata kao "Švajcarska Pakistana" zbog svog prekrasnog pejzaža koji oduzima dah, dolina je ostala omiljeno mjesto koje je prošle godine posjetilo skoro dva miliona ljudi

 

Sjeverozapadna pakistanska dolina Swat svake godine privlači milione turista zbog planinskih vrhova prekrivenih snijegom, blistavih plavih jezera, bujnih zelenih visoravni i gustih šuma.

Poznata kao “Švajcarska Pakistana” zbog svog prekrasnog pejzaža koji oduzima dah, dolina je ostala omiljeno mjesto koje je prošle godine posjetilo skoro dva miliona ljudi.

Ipak, u posljednje vrijeme je na naslovnim stranicama zbog velikih šumskih požara koji su u posljednje tri sedmice zahvatili više od 14.000 hektara šumskog pokrivača.

Osim sušnih vremenskih uslova, mnoge požare namjerno su podmetnuli lokalni stanovnici kako bi imali koristi od zakona koji im dozvoljava da vlasništvo nad šumama dijele s vladom.

“Shamilat” ili zakon o zajedničkoj imovini, koji je uvelo moćno pleme Yusufzai kada su zauzeli dolinu Swat u 16. vijeku, dozvoljava lokalnim zajednicama da dijele vlasništvo nad šumama sa vladom.

U skladu sa zakonom, oni mogu kositi prazne šumske površine i koristiti pašnjake za ispašu stoke u svojim područjima.

Međutim, ne mogu sjeći drveće osim grana ili trulih dijelova koje mogu koristiti za ogrjev.

Taj zakon, koji je ostao nepromijenjen čak i za vrijeme britanske kolonijalne vladavine, usvojio je i Pakistan s nekim amandmanima nakon inkorporacije bivše kneževske države 1969. godine.

“Vidjeli smo sve veći trend namjerno izazvanih šumskih požara posljednjih godina u Swatu. A glavna svrha ovog fenomena je da se dobije više zemljišta za poljoprivredu,” rekao je Latif-ur-Rahman, glasnogovornik Odjela za šume sjeverozapadne provincije Khyber Pakhtunkhwa, u kojoj se nalazi Swat.

Govoreći za Anadolu Agency (AA), Rahman je rekao da lokalno stanovništvo želi povećati svoje poljoprivredno zemljište zbog sve veće populacije i potreba za hranom.

“Zato je vatra najbolji način da se šumsko zemljište očisti od drveća. Po njihovom pogrešnom mišljenju, drveće je manje važno od poljoprivrede. Ovo uništava čitav ciklus životne sredine, povećavajući rizik od klizišta i bujica“, ističe Rahman.

– Tradicija je postala zakon –

Mohammad Nafees, koji vodi Odsjek za okoliš na Univerzitetu u Peshawaru, rekao je da je Shamilat zapravo stoljetna plemenska tradicija kojoj su britanski kolonijalni režim i pakistanska vlada kasnije dali status zakona.

Prema izvornoj tradiciji Shamilat, rijeke, planine, potoci i šume bile su zajedničko vlasništvo plemena.

Ali je nakon 1969. pakistanska vlada je napravila neke promjene, proglasivši šumsko drveće državnom svojinom, dok je mještanima dato pravo na šumsko zemljište kako bi koristili grane drveća za kućnu upotrebu.

Nafees, koji je autor teze pod nazivom “Divlji požari u dolini Swat”, rekao je za Anadolu Agency da su podmetnuti požari i nemar dva ključna faktora koja stoje iza sve većeg krčenja šuma u živopisnoj dolini.

Swat se u vrijeme sticanja nezavisnosti 1947. godine mogao pohvaliti obilnim šumskim pokrivačem od 30 posto, koji je postepeno smanjen na manje od 15 posto, rekao je.

“Trenutno su samo daleke i visoke planine ostale pod gustim šumskim pokrivačem. Inače, šume na niskim planinama su pretvorene u poljoprivredna zemljišta”, dodao je on.

– Uništavanje ekologije –

Trenutno, 70 posto šuma u Swatu potpada pod Shamilat zakon, dok je preostalih 30 posto pod državnom kontrolom ili u privatnom vlasništvu.

Vatrogasci se uz podršku vojnih helikoptera još uvijek bore da ugase velike šumske požare u Swatu i susjednim okruzima Shangla i Buner.

U požaru koji je izazvao vjetar, prema podacima Ministarstva za šume, izgorjelo je hiljade stabala i stradalo je nekoliko rijetkih vrsta ptica i životinja.

Najmanje četiri osobe, uključujući tri žene, poginule su u požaru u okrugu Šangla prošle sedmice.

U najnovijem izvještaju Ministarstva šuma navodi se da je prijavljeno više od 200 šumskih požara u provinciji Khyber Pakhtunkhwa, uglavnom u okruzima Swat, Shangla i Buner.

Od 210 šumskih požara, njih 55 je namjerno podmetnulo lokalni stanovništvo, dok je samo 12 bilo uzrokovano sušnim vremenskim uslovima. Uzroci preostala 143 požara se još istražuju.

Dvadesetak mještana uhapšeno je pod optužbom da su namjerno palili šume u protekle tri sedmice.

Waseem Khan, glavni šumarski službenik Swata, istakao je da su okidači za požare nekontrolisani turizam, nepromišljenost lokalnog stanovništva i munje.

“U mnogim slučajevima mještani pokušavaju kontrolisanim paljenjem očistiti visinske pašnjake i šumske dijelove od trule i suhe trave. Ali ovo kontrolisano paljenje ponekad preraste u nekontrolisano i zahvati cijelu šumu”, rekao je.

– Podrivanje vladinih napora u pošumljavanju –

Rahman, glasnogovornik Ministarstva šumarstva, rekao je da će vlada izreći oštre kazne, uključujući i zatvorske, osumnjičenima za koje se utvrdi da su umiješani u podmetanje požara.

Priznajući nedovoljnu primjenu krivičnih zakona u prošlosti, on je rekao da osoba koja je umiješana u namjerno izazvani požar može biti kažnjena novčanom kaznom do 100.000 pakistanskih rupija (487 dolara) za svako drvo, uz kaznu zatvora do dvije godine.

Pakistan je jedna od deset zemalja svijeta koje su najosjetljivije na klimatske promjene.

Najnoviji požari potkopali su projekat “deset milijardi stabala cunamija” bivšeg premijera Imrana Khana, čija pakistanska stranka Tehreek-e-Insaf još uvijek upravlja pokrajinom Khyber Pakhtunkhwa.

Ambiciozni projekat plantaže drveća, koji ima za cilj obnavljanje šumskog pokrivača zemlje koji se brzo iscrpljuje, dobio je podršku i UN-a.

Pakistan je prošle godine bio domaćin obilježavanja Svjetskog dana životne sredine po prvi put u svojoj historiji u partnerstvu sa Programom UN-a za okoliš (UNEP).

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker