KORONA VIRUSNAJNOVIJE VIJESTINOVITETISVIJETVAKCINA PROTIV COVID-19

Pakistanski premijer pozvao na ravnopravan pristup vakcinama protiv COVID-19

Okvir COVAX programa mora biti proširen. To bi omogućilo zemljama u razvoju da troše svoje resurse na socio-ekonomske potrebe, kazao je Khan

Premijer Pakistana Imran Khan izrazio je danas zabrinutost zbog toga što siromašnije zemlje zaostaju u vakcinaciji protiv koronavirusa, koja se već odvija u nekim dijelovima svijeta, javlja Anadolu Agency (AA).

Govoreći na Četvrtoj konferenciji Ujedinjenih nacija o trgovini i razvoju Međuvladine grupe eksperata za razvoj putem video-linka, Khan je kazao da su zemlje u razvoju zarobljene između oporavka od pandemije koronavirusa i suočavanja sa ekonomskim obavezama i dugovima.

“COVID-19 vakcine se dostavljaju razvijenim zemljama, ali se čini da će biti potrebno dosta više vremena da te vakcine pokriju čitav globalni jug”, naveo je.

On je ocenio i da novi virus ne pravi razliku između siromašnih i bogatih, a da će verovatno milioni otići ponovo u siromaštvo u nekim zemljama.

Pozvao je na održiv okvir za pravično i pristupačno snabdevanje COVID-19 vakcinom zemljama u razvoju.

“Okvir COVAX programa mora biti proširen. To bi omogućilo zemljama u razvoju da troše svoje resurse na socio-ekonomske potrebe”, dodao je Khan.

Osnovan u aprilu 2020. godine, COVAX program je napravila Svetska zdravstvena organizacija (WHO). Prema planovima, taj program bi trebalo da pribavi najmanje dve milijarde doza vakcina za više od 180 zemalja do kraja godine.

Najmanje 64 miliona doza raznih proizvođača vakcina protiv koronavirusa je dostavljeno u 60 zemalja do sada, pokazali su podaci internet portala “Our World in Data”.

Pakistan je odobrio za hitnu upotrebu rusku vakcinu Sputnik V, kao i kinesku Sinopharm te vakcinu Oxford/AstraZeneca. Međutim, tek treba da stignu prve doze vakcina.

Khan je takođe pozvao na dalju obustavu otplate duga za najpogođenije zemlje do kraja pandemije i predložio da se proširi koncesijsko finansiranje putem multilateralnih razvojnih banaka.

Osim toga, njegova agenda uključuje i povrat navodno ukradene imovine koju drže korumpirani političari i kriminalci u inostranstvu, i mobilizaciju 100 milijardi dolara godišnje od razvijenih zemalja za klimatske akcije u zemljama u razvoju.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker