BALKAN

Podrška žrtvama i svjedocima nasilja sve traženija

Ženska soba – Centar za seksualna prava povodom obilježavanja Europskog dana žrtava kaznenih djela organizirala je na Trgu Petra Preradovića javnu akciju naziva “Obilježavanje Europskog dana žrtava kaznenih djela – sustav podrške žrtvama u Hrvatskoj“, javlja Anadolu Agency (AA).

Cilj javne akcije je upoznati građane s mogućnostima pomoći i podrške diljem Republike Hrvatske, dostupnim uslugama žrtvama i svjedocima kaznenih djela kao i o važnosti i ulozi podrške od strane stručnih osoba.

Anamarija Drožđan-Kranjčec, voditeljica pravnog tima u Ženskoj sobi i koordinatorica Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela, istaknula je kako se ovaj dan obilježava u 17 hrvatskih županija, od njih ukupno 21.

Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela u Hrvatskoj djeluje već pet godina s ciljem osiguranja pomoći i podrške žrtvama i svjedocima svih kaznenih djela, neovisno jesu li djela prijavljena ili ne.

Najveći broj poziva upućen prema ovoj organizaciji zabilježen je zbog obiteljskog nasilja, a odmah iza toga slijedi seksualno nasilje, silovanja, bludne radnje i seksualno uznemiravanje za koje je specijalizirana Ženska soba.

Drožđan-Kranjčec je istaknula kako je od srpnja prošle godine u Hrvatskoj izmijenjen zakon i to na način da kazneno djelo seksualnog nasilja ne zastarijeva ako ga žrtva ne prijavi u roku od tri mjeseca.

„Potrebno je raditi na ostvarivanju prava žrtava kaznenih djela općenito. Imamo pozitivne pomake u odnosu na prije 10 godina, no još neke stvari i propisi nisu provedeni u praksu. Samo će osnaživanje žrtava dovesti do većeg broja prijava, ali i žrtvama omogućiti da lakše prođu kroz kaznene postupke”, kazala je Drožđan-Kranjčec.

Poručila je kako je u tu svrhu potrebno senzibilizirati i osvijestiti javnost kako u Hrvatskoj postoji besplatan sustav pravne i psihološke podrške za žrtve.

Govoreći o statistikama, Drožđan-Kranjčec je navela kako je u pet godina djelovanja Mreže podrške i suradnje više od 2.400 osoba zatražilo različite oblike pomoći i podrške pri čemu je pruženo više od 20.000 različitih oblika usluga. Od uspostave, ova mreža ima povećanje broja poziva građana, više im se obraćaju žene, a najčešće su to kaznena djela nasilja u obitelji, prekršajna djela protiv spolne slobode, prijetnje, nametljivo ponašanje, kao i imovinski delikti.

Statistika MUP-a na razini proteklog desetljeća govori da se godišnje počini oko 65.000 kaznenih djela, s tim da ih je oko 53.000 prijavljenih, navela je Drožđan-Kranjčec te upozorila na tzv. tamne brojke koje govore da na jedno prijavljeno silovanje dolazi njih 20 neprijavljenih.

Diljem Europe 22. veljače obilježava se Europski dan žrtava kaznenih djela s ciljem podizanja razine svijesti javnosti o pravima žrtava kaznenih djela.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Podrška #žrtvama #svjedocima #nasilja #sve #traženija

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker