BALKAN

Političko-vojni seminar o kibernetičkoj sigurnosti i kriznom menadžmentu

U Domu Oružanih snaga BiH u Sarajevu danas je održan strateški političko-vojni seminar na kojem su glavne teme bile “Kibernetička sigurnost” i “Krizni menadžment”, a na kojem je poručeno da učestalost hakerskih napada na vitalne dijelove različitih informacionih sistema primorava države da poboljšaju svoje sigurnosne kapacitete, javlja Anadolu Agency (AA).

Seminaru su, između ostalih, prisustvovali i ministar odbrane Bosne i Hercegovine Sifet Podžić, šefica Misije OSCE-a u BiH, ambasadorica Kathleen Kavalec i načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH generalpukovnik Senad Mašović.

Ministar Podžić izjavio je da su savremene sigurnosne prijetnje zajedničke svima, odnosno svim zemljama u regiji.

“Na njih najefikasnije možemo odgovoriti upravo usklađenim i zajedničkim djelovanjem i iz tog razloga su potrebne i dobrodošle razmjene iskustava i na ovom trinaestom strateško vojno-političkom seminaru”, kazao je Podžić novinarima te dodao:

“Učestalost hakerskih napada na vitalne dijelove različitih informacionih sistema primorava države da poboljšaju svoje sigurnosne kapacitete. Iskustva i znanja koja smo stekli u prethodnim godinama kao i povjerenje koje smo izgradili mogu biti od koristi našim institucijama da zajednički djelujemo na polju kibernetičke sigurnosti, ali i na brzoj izradi strateškog dokumenta Bosne i Hercegovine na tom polju. Mislim da smo mi, nažalost, jedina institucija u državi BiH koja je izradila svoju strategiju”, rekao je.

Naglasio je također da je upravljanje krizama, kao druga tema seminara, kontinuiran proces u kojem učestvuju svi – pojedinci, grupe, zajednice radi ublažavanja katastrofa koje, kako je rekao, nastaju kako radi kibernetičkih rizika tako i zbog prirodnih i drugih nesreća.

“Nažalost, skoro smo ponovo bili svjedoci poplava u BiH, odnosno u Sarajevu. U angažovanju Oružanih snaga na ovim izazovima uvijek smo bili i bit ćemo prvi, a pitanje je samo, nažalost, ponekad, naših političkih odluka onih koji nam trebaju dati saglasnost za upotrebu, ali ja ispred Ministarstva odbrane ponovo svim našim građanima poručujem da su Oružane snage BiH njihove oružane snage i stoje im na raspolaganju i u kriznim situacijam ili u bilo kojem vidu pomoći”, kazao je ministar Podžić.

Kavalec je istakla da je političko-vojni seminar ključni forum za raspravu o strateškim pitanjima od značaja za Bosnu i Hercegovinu.

“U saradnji s Ministarstvom odbrane Misija OSCE-a u BiH podržavala je održavanje ovog seminara već 13 godina. Prethodni seminari doveli su do nekoliko važnih iskoraka. Jedan od njih je poboljšanje procedura za raspoređivanje i upućivanje pripadnika Oružanih snaga u mirovne misije Ujedinjenih naroda. Također treba istaći i izradu Akcionog plana za provedbu strategije kibernetičke sigurnosti Ministarstva odbrane BiH, ali i izradu smjernica za pružanje vojne podrške civilnim organima”, kazala je Kavalec.

Napomenula je da su teme ovogodišnjeg seminara, kibernetička sigurnost i krizni menadžment, važne teme u današnje doba.

“Obje teme zahtijevaju angažman i saradnju svih institucija vlasti. Naša saradnja, odnosno podrška u oblasti kibernetička sigurnosti, obuhvata tri različite oblasti. Prva je upotreba, odnosno primjena mjera izgradnje povjerenja OSCE-a u oblasti kibernetičke sigurnosti. Druga je pomoć u izgradi strateškog okvira kibernetičke sigurnosti i treća uspostava CERT timova (Timovi za odgovore na računarske incidente). Kada govorimo o upravljanju kriznim situacijama, tu moramo istaći potrebu za donošenjem planova za smanjenje rizika od katastrofa kao sredstva zaštite svih građana i koordiniranja saradnje svih nivoa na provođenju ovih mjera”, kazala je Kavalec.

Zbog mjera zaštite od pandemije COVID-19, dio seminara je proveden u online formatu.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Političkovojni #seminar #kibernetičkoj #sigurnosti #kriznom #menadžmentu

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker