SPORT

Portugal nanio BiH jedan od najtežih poraza

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine pretrpjela je večeras u Zenici težak poraz u duelu sa selekcijom Portugala u okviru takmičenja u grupi “J” kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u fudbalu u Njemačkoj naredne godine, a konačni rezultat glasio je 5:0 javlja Anadolu.

Bosna i Hercegovina je s pet razlike izgubila samo još na gostovanju Argentini, u prijateljskoj utakmici 1998. godine.

Utakmicu 8. kola kvalifikacija na ispunjenom stadionu Bilino polje sudio je turski arbitar Halil Umut Meler, te pomoćnici Mustafa Eyisoy, Kerem Ersoy i četvrti sudija Arda Kardesler.

Selekcija Portugala bolje je otvorila susret, a već u trećoj minuti sudija Meler je pokazao na jedanaesterac nakon što je udarac Joa Felixa rukom blokirao Adrian Leon Barišić. Siguran sa bijele tačke u 4. minuti bio je Cristiano Ronaldo, za vodstvo Portugala 1:0.

Izabranici Roberta Martineza su se drugom golu približili u 18. minuti, nakon prodora po desnoj strani i povratne lopte koju Bruno Fernandes nije uspio poslati iza leđa Ibrahima Šehića.

U 21. minuti ponovo je pogodio Ronaldo, ali je njegov pogodak najprije poništen zbog ofsajd pozicije. Potom je provjerom u VAR sobi poništena prvobitna odluka turskih sudija i priznat drugi gol Cristiana Ronalda, za vodstvo 2:0.

U drugoj utakmici koju je s klupe selekciju Bosne i Hercegovine predvodio Savo Milošević, na sjajnu asistenciju Goncala Inacija, odlično se u kaznenom prostoru snašao Bruno Fernandes i atraktivnim udarcem povećao vodstvo gostiju na 3:0.

Reprezentativci Bosne i Hercegovine su u jednoj od rijetkih akcija na polovini protivnika, uz prodor Amara Dedića u 28. minuti, ali je opasnost otklonila odbrana Portugala.

Potop bh. selekcije na Bilinom polju nagovijestio je Joao Cancelo, pogotkom u 31. minuti, za visokih 4:0.

– Rezultatski i organizacioni potop, ulazak navijača na teren –

Susret je obilježio i “ulazak” jednog navijača na teren Bilinog polja u 39. minuti, koji se kretao prema Ronaldu želeći se fotografisati, ali je od strane osiguranja udaljen. Navijači s tribina Bilinog polja pozivali su na ostavke čelnika Nogometnog/fudbalskog saveza BiH uz konstantno skandiranje parole “savez napolje”.

Navijači BiH uputili su i podršku narodu u Gazi uz skandiranje “Palestina”.

Gol Joa Felixa u 41. minuti poništen je zbog ofsajda, ali je i ovaj pogodak priznat nakon intervencije iz VAR sobe.

Uz dvije poluprilike izabranika Save Miloševića u finišu prvog dijela, rezultat na poluvremenu glasio je 5:0.

Reprezentacija BiH je u drugi dio utakmice ušla nešto sigurnije i bez većih grešaka u odbrani, ali i bez konkretnih pokušaja prema golu Portugalaca.

Susret u Zenici obilježilo je i skandiranje domaćih navijača u znak pozdrava Cristianu Ronaldu, nakon što je zamijenjen u 65. minuti utakmice.

U finišu susreta Portugal je povećao dominaciju u posjedu lopte, a susret je završen s ubjedljivom pobjedom gostiju rezultatom 5:0, čime su sve šanse Bosne i Hercegovine za plasman na EURO 2024 kroz kvalifikacionu grupu “J” definitivno nestale.

Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.