Potrebna bolja saradnja, uključujući zajedničku proizvodnju
[ad_1]
Ministar vanjskih poslova Republike Turske Mevlut Cavusoglu kazao je kako obim trgovine između Turske i Njemačke nastavlja rasti uprkos pandemiji koronavirusa, javlja Anadolu Agency (AA).
Cavusoglu se u Berlinu sastao s ministrom vanjskih poslova Njemačke Heikom Maasom, a potom su održali i konferenciju za medije.
Turski ministar je tom prilikom kazao kako je s njemačkim kolegom razgovarao o mnogim regionalnim i međunarodnim pitanjima, te podsjetio da je početkom sedmice boravio u posjeti Libiji. Ukazao je i na značaj podrške novooformljenoj vladi.
Cavusoglu je kazao i kako je ta podrška važna u vrijeme kada se Libija sprema za izbore, ali i zbog ispunjavanja zahtjeva naroda.
Istakao je da strane terorističke ratnike u Libiji ne treba miješati s legitimnim snagama.
”U Libiji se nalaze mnogi strani ratnici, plaćenici. Saglasni smo o njihovom povlačenju. Ali, okončanje podrške koju zemlja treba, u vidu obuke vojnika i savjetovanja, koje se daju u skladu s dogovorima između dviju suverenih zemalja, nije u korist Libije. Uplitanje u takve sporazume između dviju zemalja, od strane trećih strana, nije ispravan pristup”, rekao je Cavusoglu.
Cavusoglu je govorio i o ekonomskoj saradnji s Njemačkom.
”Obim naše bilateralne trgovine brzo raste. Ove godine bi mogao premašiti 40 milijardi dolara”, rekao je Cavusoglu.
Istakao je kako Turska, mjerama uvedenim u vrijeme pandemije štiti lance opskrbe, a želi i u budućnosti jačati trgovinsku i ekonomsku saradnju s Njemačkom.
Podsjetio je kako Turska od početka pandemije zastupa stav da nijedna zemlja ne bi trebala biti lišena mogućnosti nabavke medicinskog materijala, a isti stav dijeli i kada su u pitanju vakcine.
Dodao je kako su pojedine zemlje i kompanije prisutne na tržištu vakcina, ali da i mnoge zemlje nemaju pristup vakcinama, što predstavlja problem, jer najmanje razvijene zemlje ne bi smjele biti zaboravljene.
Vjeruje da je potrebna bolja saradnja kada su u pitanju vakcine protiv COVID-19.
”Zasigurno da treba poštivati prava na intelektualno vlasništvo kompanija, ali je potrebna i bolja saradnja zemalja na zajedničkoj proizvodnji”, rekao je Cavusoglu.
Smatra kako međunarodne organizacije, uključujući i Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) trebaju imati ulogu koordinatora i olakšati proces.
”Ovaj problem će trajati i dalje. Vidimo da će u narednim mjesecima i godinama biti potrebna vakcina. Zbog toga je potrebna bolja saradnja, uključujući zajedničku proizvodnju, a kako bi vakcine bile dostupne cijelom svijetu”, mišljenja je Cavusoglu.
#Potrebna #bolja #saradnja #uključujući #zajedničku #proizvodnju