BALKAN

Potrebno raditi na suzbijanju spolne diskriminacije žena u vojsci i policiji

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) u Zagrebu održana je završna konferencija projekta “Osnaživanje žena i podrška u vojnim snagama i mirovnim misijama Republike Hrvatske – Strengthening and supporting women in the army force and in the peace missions of the Republic of Croatia”, javlja Anadolu Agency (AA).

Na konferenciji su predstavljeni rezultati analize položaja žena u vojnim snagama i mirovnim misijama Republike Hrvatske te zaključci s edukacijskih radionica provedenih tijekom projekta, kao i preporuke koje mogu poboljšati i ojačati položaj žena u vojnim snagama i mirovnim misijama.

Projekt “Osnaživanje žena i podrška u vojnim snagama i mirovnim misijama Republike Hrvatske” ostvaren je uz suradnju Ministarstva unutarnjih poslova RH (MUP RH), Ministarstva obrane RH (MORH), pučke pravobraniteljice za ravnopravnost spolova i Veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj.

To je projekt koji je prvi put u 30 godina samostalnosti Hrvatske dobio analitičku introspekciju položaja i statusa žena unutar sigurnosno-obrambenog sustava u Hrvatskoj i koji je donio određene preporuke.

Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Republike Hrvatske, zahvalio se Vladi SAD-a na prepoznavanju ovog problema i na suradnji u ostvarenju projekta i kroz financijsku pomoć.

Ministar je ocijenio kako se prepoznaje napredak u ravnopravnosti spolova u hrvatskoj vojsci i policiji, kako u djelatnom kadru, tako i na rukovodećim pozicijama.

“Ovakvo praćenje ravnopravnosti mora postati kontinuiran način rada kako bismo svjedočili daljnjem napretku”, poručio je ministar Davor Božinović.

Cailtlin Piper, zamjenica otpravnika poslova Veleposlanstva SAD-a u Hrvatskoj, istaknula je kako vlada SAD-a u potpunosti potiče puno sudjelovanje i ravnopravnost žena u svim sferama društva, uključujući i vojsku.

“Vlada SAD-a potiče jednakost spolova u Hrvatskoj vojsci i mirovnim misijama, kao i suzbijanje bilo kakvih oblika diskriminacije ili nasilja baziranih na spolnoj osnovi”, rekla je Piper.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istaknula je kako je provedeno ispitivanje koje je obuhvatilo 156 ispitanika MORH-a i oko 360 ispitanika MUP-a i koje je pokazalo da postoje određene prepreke u ostvarivanju uravnoteženog sudjelovanja žena, posebno na višim i visokim pozicijama odlučivanja, kao i uz pojave diskriminacije i uznemiravanja.

“Važno nam je da ovi sustavi, zajedno s vatrogastvom, budu uključivi i otvoreni prema prepoznavanju ustavnog načela ravnopravnosti spolova i većoj uključivosti žena, kako u civilnom, tako i u djelatno-vojnom sektoru”, izjavila je Ljubičić.

Donesene se i preporuke koje će omogućiti prepoznavanje diskriminacije i uznemiravanja te omogućiti edukaciju nadređenih kako bi mogli zaštiti žrtve i procesuirati počinitelje.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Potrebno #raditi #suzbijanju #spolne #diskriminacije #žena #vojsci #policiji

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker