Povijesna odluka o ženskim pravima u Pakistanu: Zabranjen test nevinosti za žene koje su preživjele silovanje
Pakistan je zabranio praksu podvrgavanja žena koje su preživjele silovanje na testu nevinosti, neviđenom odlukom u zemlji. Sutkinja Vrhovnog suda Lahorea Ayesha Malik rekla je da je "pogrdna" praksa korištena za podizanje sumnje o žrtvi i skrenula fokus s čina seksualnog nasilja.
Vrhovni sud grada Lahorea, administrativnog središta države Pandžab, presudio je da test nevinosti nema pravnu osnovu i da je “oštetio lično dostojanstvo ženske žrtve”.
“Test nevinosti izuzetno je invazivan, nema naučne ili medicinske potrebe, ali u slučajevima seksualnog nasilja radi se u ime medicinskih protokola”, rekla je sudija Ayesha Malik u izjavi. Međutim, to je takođe ponižavajuća praksa koja se koristi za podizanje sumnje na žrtvu, umjesto da se fokusira na optuženog i incident seksualnog nasilja “.
U izvještaju Ujedinjenih nacija (UN) objavljenom 2018. godine navedeno je da se testovi nevinosti i dalje provode u 20 zemalja i to je korišteno za optuživanje žrtve za seksualni odnos prije braka u slučajevima silovanja.
Međutim, predbračne veze i dalje su zločin u Pakistanu, a muškarci i žene služe do pet godina zatvora.
“Odluka je vrhunac istorije aktivizma i nadovezuje se na naporan rad s kojim se feministički pokret bavi već decenijama”, rekao je Nighat Dad, advokat i aktivist za ženska prava, za Guardian. Test nevinosti dio je šire patrijarhalne strukture koja viktimizaciju povezuje sa ženskim likovima i nastavlja mit o „savršenoj žrtvi“. “Prepreke ženama koje prijavljuju slučajeve silovanja ne mogu se prevladati, ali ova će povijesna odluka u velikoj mjeri ukloniti ove prepreke,” rekao je.
S druge strane, u oktobru je Human Rights Watch izvijestio da su ispitivanja nevinosti već dugo rutinski dio krivičnog postupka u Pakistanu. Shireen Mazari, pakistanski ministar za ljudska prava, pohvalio je na Twitteru odluku koja će se provesti samo u državi Punjab.