Povratak u srednji vijek kroz turizam
[ad_1]
Srednjovjekovna historija Hercegovine prepoznatljiva je po velikaškoj porodici Kosača čije je sjedište bilo u Blagaju, pored Mostara. Njen najpoznatiji predstavnik je Herceg Stjepan Kosača po kome je i Hercegovina dobila ime.
Promocija turističkih potencijala Hercegovine kroz kombinaciju kulturnog, historijskog i aktivnog turizma u projektu u okviru projekta ‘Smart Heritage’ je jedan od doprinosa brendiranju Hercegovine.
Sveučilište u Mostaru partner je na projektu “Održivo upravljanje i promicanje zajedničke kulturne baštine” pod skraćenim nazivom “Smart heritage” čiji je cilj održivo upravljanje, afirmacije te zaštita zajedničke kulturne baštine na jadransko-jonskom području kroz digitalizaciju kulturnih sadržaja, kreiranja ruta i povezivanje regija u jedinstveni kulturni i turistički sadržaj.
Cilj projekta je povećati turističku atraktivnost i smanjiti sezonalnost turizma na projektnom području koje se sastoji od Evia (Grčka), Gerace (Italija), Forlì (Italija), Mostara (Bosna i Hercegovina) i Albanije.
– Kulturni i aktivni turizam –
Tim vrijednih profesora sa Sveučilišta u Mostaru osmislio je projekat koji kroz priču o porodici Kosača predstavlja prošlost Hercegovine i njenu turističku ponudu.
“Kako je ideja samog projekta Smart Heritage bila povezivanje kulturne baštine područja iz kojih dolaze projektni partneri i valoriziranje povijesnih elemenata, kao članovi projektnog tima Sveučilišta u Mostaru, došli smo na ideju da naša pametna priča bude ispričana oko obitelji Kosača koja je i za Hercegovinu, ali i za puno šire područje, bila izuzetno važna u jednom povijesnom trenutku. Složili smo se da je naslijeđe obitelji Kosača važno i vrijedno predstavljanja u sklopu ovako značajnog europskog projekta“, kaže u razgovoru za Anadolu Agency (AA) prof. dr. Davorka Topić – Stipić, sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
Projekat se fazno razvija i širi te na taj način broj učesnika povećava, a uključivanje u projekt studenata turizma, arheologije i drugih studijskih programa pridonijet će popularizaciji kulturne rute Kosača.
“Naš je cilj da projekt, odnosno ideja, sada živi dalje, i kroz činjenicu da će s 200 digitaliziranih dobara (assets) biti prikazane i dostupne informacije vezane uz 10 glavnih lokacija na ovoj ruti. Naravno, želja je da se ruta ne zaustavi na ovih 10 lokacija, odnosno da se vremenom ova dobra i pozitivna priča širi. Nadamo se kako će ova kulturna ruta, kakvih u ovom obliku nema u okruženju, biti poticaj i novih zamah turizmu na području Hercegovine, ali i drugih područja koji su imali doticaja s Kosačama. Kulturne rute jesu način očuvanja kulturne baštine i vrednovanja vlastite kulture. I kroz ovaj projekt pokazujemo kako smo dio mediteranskog i europskog kulturnog kruga“, dodaje dr. Topić – Stipić.
Savremeni trendovi u turizmu pokazuju porast interesa za kulturni i aktivni turizam te multimedijalnu prezentaciju destinacija. Ovaj projekat je namijenjen i onima koji trenutno ne žive u Hercegovini ili imaju porodično porijeklo vezano za Hercegovinu.
“Brojna istraživanja pokazuju kako je konstantan porast broja turista koji žele upoznati i iskusiti kulturne elemente nekog područja, a posebice kroz multimedijalnu prezentaciju takvog tipa baštine. Ovaj projekt bi mogao voditi prema realizaciji i drugih projekata, infrastrukturnih, ali u ovom trenutku nam nije moguće predvidjeti dalji razvoj“, pojašnjava dr. Topić – Stipić.
– Digitalizacija historije i turističkih destinacija –
Hercegovina ima brojne predispozicije za razvoj aktivnog turizam.
“Naša namjera je privući aktivne turiste koji će iskusiti potpuni doživljaj: od povijesnog turizma, preko avanturističkog, prirodnih ljepota i gastronomske ponude. Da bismo sve imali na jednom mjestu, kreirali smo i web stranicu, kosaca.ba, za koju želimo da postane info point i nezaobilazno mjesto prvog susreta turista sa informacijama o Hercegovini“, ističe dr. Topić – Stipić.
Naslijeđe Kosača je dijelom vezano za prostor koji se nalazi izvan Bosne i Hercegovine.
“Sigurno sljedeća faza može biti širenje priče i izvan granica BiH, odnosno zajednički rad različitih dionika na vrednovanju kulturne baštine koju dijelimo, kulturna ruta Kosača može biti početak te pozitivne priče i svakako se očekuje da će i turističke organizacije i turističke zajednice, kao i kulturne institucije svojim angažmanom doprinijeti širenju rute i digitalizaciji kulturno – turističkih znamenitosti vezanih za obitelj Kosača na području u kojem djeluju“, zaključuje dr. Topić – Stipić.
U sklopu projekta predstavljen je trominutni promotivni film u kojem je predstavljeno kulturno naslijeđe i turistički potencijali Hercegovine.
Također, u sklopu projekta održane su i studentske radionice o novim praksama prezentiranja umjetnosti i baštine, vještinama pripovijedanja, razvoj kulturnog turističkog proizvoda, prezentacijske vještine, kulturni turizam, upravljanje kvalitetom u turizmu, kao i turistički marketing, brendiranje i menadžment. Ranije je održan trening za vlasnike startupa iz oblasti turizma, predavače s iskustvom u relevantnim temama vezanim za turizam te one koje zanima na koje načine se mogu iskoristiti turistički kapaciteti Hercegovine.
[ad_2]
Source link
#Povratak #srednji #vijek #kroz #turizam