POLITIKA

Poziv svim bh. političarima da prestanu sa dizanjem tenzija

Jasno želimo poručiti javnosti i političkim liderima da se naše organizacije civilnog društva zalažu za razgovore i očuvanje mira, te pozivamo sve bh. političare, posebno Milorada Dodika, da prestanu sa dizanjem tenzija, urušavanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i stvaranja nepotrebnog sijanja straha najavama upotreba bilo kakve sile, zajednička je izjava Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca, Hrvatskog narodnog vijeća BiH, Srpskog građanskog vijeća – pokret za ravnopravnost i Foruma parlamentaraca BiH 1990, prenosi Anadolu Agency (AA).

Izrazili su zahvalnost Christianu Schwarz-Schillingu što je prihvatio priznanje VKBI-a da postane Počasni član Vijeća, čime se pridružio uvaženim počasnim članovima: Tilmanu Cilhu, ambasadoru Diegu Arriji i Nijazu Hastoru.

Principi za izmjene Ustava Bosne i Hercegovine koje su usaglasile ove organizacije civilnog društva u proteklih nekoliko dana su dobile podršku gotovo 10.000 građana Bosne i Hercegovine.

“Jasno želimo poručiti javnosti i političkim liderima da se naše organizacije civilnog društva zalažu za razgovore i očuvanje mira, te pozivamo sve bh. političare, posebno Milorada Dodika, da prestanu sa dizanjem tenzija, urušavanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i stvaranja nepotrebnog sijanja straha najavama upotreba bilo kakve sile. Jasno želimo odbaciti nedavnu Deklaraciju SNSD donesenu na Palama kao retrogradnu, nepotrebnu i besmislenu”, saopćeno je.

Tvrde da apsolutna većina građana Bosne i Hercegovine, iz svih naroda, oba entiteta i Brčko distrikta ne žele nikakve sukobe, pogotovo oružane, nikakvo pravno nasilje, nemoguće secesije, već život u miru i jasnu perspektivu BiH u euroatlanskim integracijama.

“Zbog toga zahtijevamo od međunarodnih medijatora da prilikom svojim nastupa i pregovora sa bh. političarima vode računa o ovoj činjenici i da se drže evropskih standarda i principa, podrške vladavini prava, a ne da vode zakulisne politike, od kojih je Bosna i Hercegovina prezasićena. Isto tako, jasno poručujemo da je nezavisnost, teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine neupitna i da se, po ustavnim odredbama, mora čuvati i braniti”, navedeno je u zajedničkoj izjavi.

Ove organizacije usaglasile su jedinstveno pismo u kome su sadržana i javna pitanja koja upućuju najznačajnijim međunarodnim zvaničnicima, a koje će u njihovo ime zvaničnicima SAD-a, EU-a, Ruske federacije i drugima proslijediti Schwarz-Schilling.

U pismu su podsjetili da je Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini (Dejtonski mirovni sporazum) parafiran u Daytonu, a zvanično potpisan u Parizu, 14. decembra 1995. godine između Republike Bosne i Hercegovine, Savezne Republike Jugoslavije (Srbije i Crne Gore) i Republike Hrvatske, čime je okončan međunarodni oružani sukob.

“Dejtonski mirovni sporazum uspostavio je prijeko potrebni mir i kroz svoj tekst i anexe pružao je mogućnosti integracije, demokratizacije i euroatlanski put Bosne i Hercegovine. Bitno je napomenuti da koncem 1995. godine, kada je uspostavljen mir, nije postojala niti jedna pravosnažna presuda međunarodnih sudova o počinjenom genocidu i najtežim oblicima ratnih zločina u Bosni i Hercegovini, povrede Evropske konvencije o temeljnim ljudskim pravima i slobodama, sistemskoj diskriminaciji…”, naglašeno je.

U pismu je navedeno da je neosporno da se Ustav BIH, koji je kao Anex 4 sastavni dio Dejtonskog mirovnog sporazuma, mora mijenjati.

Smatraju da izmjene Ustava BIH više nisu stvar volje, želje ili kompromisa domaćih političkih stranaka već su postali međunarodno-pravna obaveza Bosne i Hercegovine, koja proizilazi iz pravosnažnih presuda međunarodnih sudova, donesenih od 2007-2020. godine, kao i presuda Ustavnog suda i Suda Bosne i Hercegovine.

“Februara 2007. godine donesena je presuda UN-ovog Međunarodnog suda pravde iz Haga u procesu BiH protiv Srbije i CG, kojom je pored istorijski značajne presude da je u Srebrenici izvršen genocid nad Bošnjacima od strane vojske i policije Republike Srpske i Srbija presuđena za nesprečavanje genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, a potom i niz presuda Evropskog Suda za ljudska prava”, navedeno je u pismu.

Podsjetili su da je Evropski sud za ljudska prava u pet odvojenih presuda (2009. presuda u korist Sejdić-Finci protiv BiH, 2014. presuda u korist Azre Zornić protiv BiH, 2016. presuda u korist Ilijasa Pilava protiv BiH i Samira Šlaku protiv BiH, te 2020. presuda u korist Svetozara Pudarića protiv BiH) ocijenio da je Ustav BiH diskriminatoran, praktično prema svim građanima BiH, iz svih naroda i reda ostalih, a kojima se garantiraju sva prava iz Opće deklaracije o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija, te iz Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.

“Bitno je istaći da je Evropski sud za ljudska prava donio, zaključno s 1. decembrom 2020. godine, 395 presuda protiv Bosne i Hercegovine (BiH), pri čemu su tužbu podnijeli pojedinci ili više njih. Vladajuće stranke, ni nakon više od desetljeća, presude nisu provele. U Strasbourgu donesene presude, koje su obligatorne za državu Bosnu i Hercegovinu, predstavljaju međunarodno-pravni osnov za izmjene Ustava BiH. Etnički princip u sadašnjem ustavno-političkom uređenju zemlje nametnut je flagrantnim kršenjem svih ljudskih prava, ratnim zločinima, etničkim čišćenjem i genocidom”, saopćeno je.

Civilne organizacije usaglasile su principe za izmjene Ustava BiH koje dajemo u prilogu a koje je do danas podržalo gotovo 10.000 građana Bosne i Hercegovine.

“Nažalost, diplomatske aktivnosti koje se posljednjih mjeseci odvijaju u i oko BiH, od strane predstavnika administracija SAD, EU, Ruske federacije i drugih država koje su zastupljene u PIC-u, kao da su potpuno u suprotnosti sa temeljnim odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma i u njemu sadržanim konvencijama, te na sceni imamo neprincipijelne stavove, poruke, instrukcije, prijedloge i aktivnosti koje urušavaju Dejtonski mirovni sporazum. Predstavnici dominantno etničkih političkih stranaka u Bosni i Hercegovini, ohrabruju se od strane međunarodnih predstavnika kao da su one isključivi predstavnici etničkih grupa-naroda (što je antidejtonska konstrukcija) i zaobilazeći uobičajene demokratske i državne tokove i institucije, time svjesno podupiru urušavanje institucija Bosne i Hercegovine, njenog suvereniteta i nezavisnosti”, navele su organizacije.

Poručili su da su “potpuno ogorčeni da se političari iz BiH, koji negiraju genocid, ruše Dejtonski sporazum, promoviraju aparthejd i secesiju, umjesto da budu sankcionisani kroz, za ovakve slučajeve predviđenu kancelariju visokog predstavnika, od strane međunarodnih zvaničnika prihvataju kao respektabilni partneri, obrazlažući to činjenicom da je to izraz političke volje u Bosni i Hercegovini”.

“U ovim aktivnostima prednjači Milorad Dodik i SNSD. Miješanje susjednih država, Republike Hrvatske i Republike Srbije, u unutrašnja pitanja u Bosni i Hercegovini su postali pravilo ponašanja. Prešutno odobravanje ovakvih postupaka od strane međunarodne zajednice, naročito EU, čija je Hrvatska članica, su nam samo još jedna potvrda o postojanju duplih standarda za nas u Bosni i Hercegovini”, pojasnili su.

Analizirajući aktuelno stanje u BiH i ponašanje međunarodnih zvaničnika i diplomata, traže da im se javno odgovori da li najviši funkcioneri EU, kao i stalne članice Savjeta sigurnosti UN imaju neki “tajni dogovor”, jer sve upućuje na zaključak da se iza scene pripremaju dubiozni kompromisi i dogovori, čiju cijenu bi trebali platiti građani BiH i država Bosna i Hercegovina.

“Zamolit ćemo prijateljske grupe u Parlamentu EU da nam omoguće iznošenje ovih naših zahtjeva pred relevantnim odborima kako bi se obratili u ime dijela građana BiH koje predstavljamo, iz svih etničkih skupina i objasnili EU parlamentarcima šta se dešava u Bosni i Hercegovini, odnosno da je na sceni rušenje temeljnih evropskih demokratskih principa i ljudskih prava i sloboda. Jedini način da se spere ljaga sa posljednjih diplomatskih katastrofalnih nastupa, jeste da se najznačajniji međunarodni funkcioneri javno obrate i demantuju naše navode i sumnje. Ako se ne oglase onda je jasno da se globalni svjetski kao i evropski poredak, kroz UN i EU, koji podrazumijeva provedbu i primjenu Povelje UN i povelje o ljudskim pravima i slobodama čovjeka, ruši u Bosni i Hercegovini, što znači da više neće važiti niti u jednoj svjetskoj, a samim tim ni evropskoj državi”, saopćeno je iz organizacija.

Poručili su da je Bosna i Hercegovina više stotina godina bila multikonfesionalna i multinacionalna zemlja u kojoj je bogatstvo različitosti bila prednost.

“Jedinstvo različitosti je i danas u najvećoj mjeri način života u njoj. Ustav Bosne i Hercegovine to mora sadržavati, promovirati i omogućavati i to mora biti iskorak i polazna osnova međunarodnih pregovarača koji žele pomoći Bosni i Hercegovini, a na šta ih obavezuje i Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini”, dodali su iz Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca, Hrvatskog narodnog vijeća BiH, Srpskog građanskog vijeća – pokret za ravnopravnost i Foruma parlamentaraca BiH 1990.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Poziv #svim #političarima #prestanu #dizanjem #tenzija

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker