Predstavnički dom Parlamenta FBiH: Dio zastupnika za lockdown, drugi za strožiju kontrolu postojećih mjera
Zastupnici koji se protive uvođenju lockdowna na području cijele FBiH pitaju zašto ostali kantoni trebaju biti zatvoreni zbog toga što, kako kažu, "Vlada Kantona Sarajevo nije u stanju da uvede zatvaranje"
Na vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine posvećenoj pogoršanoj epidemiološkoj situaciji u toku je rasprava o uvođenju restriktivnijih mjera u borbi protiv COVID-19. Dok jedan dio zastupnika smatra da je lockdown jedini izlaz, drugi insistiraju na strožijim kontrolama poštivanja postojećih mjera.
Zastupnici koji se protive uvođenju lockdowna na području cijele FBiH, osim što navode da će to biti pogubno za poduzetnike i turizam, pitaju zašto ostali kantoni trebaju biti zatvoreni zbog toga što, kako kažu, “Vlada Kantona Sarajevo nije u stanju da uvede zatvaranje”.
Mladen Bošković iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH podvukao je kako su vakcina i mjere suzbijanja širenja koronavirusa usko povezane, te da, i kada Federacija BiH nabavi vakcine, mjere ne mogu i neće prestati.
On je rekao kako nije za zatvaranje Federacije sve dok ga neko ne uvjeri da će to biti dobro za FBiH.
“Nisam za zatvaranje FBiH, dok me netko ne uvjeri da je to dobro za FBiH. Mi u ovom trenutku možemo govoriti o svim mjerama, ali nisam spreman podržati mjere zatvaranja Federacije dok me neko u to ne uvjeri, šta to znači, koliko to košta i ko će to platiti”, poručio je Bošković.
Sabina Ćudić iz Naše stranke osvrnula se na odluku Vlade Federacije BiH kojom su jutros odbijeni prijedlozi Kriznog štaba Ministarstva zdravstva FBiH o uvođenju restriktivnijih mjera.
Ćudić je poručila kako je važno to kako se Predstavnički dom određuje prema zahtjevima Kriznog štaba koje je danas odbila Vlada Federacije
“Ako je Vlada odbila zaključke, zahtjeve i naredbe svog Kriznog štaba, šta to znači za Krizni štab. Ja bih htjela da se Federalni parlament danas odredi prema povjerenju u Krizni štab kom Vlada, koja ga je imenovala, ne vjeruje i odbija njegove zahtjeve”, kazala je Ćudić.
Smatra kako su zastupnici “lažno prisiljeni da biraju između ljudskih života i ekonomije”, te poručila da onaj ko je prisiljen da bira između života i ekonomije, neće imati ni jedno ni drugo.
“Ja ne pristajem da biram između života i ekonomskih mjera, jer imamo novac za oboje. Nismo distribuirali ni sva sredstva iz prethodnog seta mjera, niti od COVID-1, niti od COVID-2, a već govorimo kako nemamo sredstava malim i srednjim preduzećima”, poručila je Ćudić.
Zastupnik iz Stranke demokratske akcije (SDA) Hamdija Abdić poručio je da je neprihvatljivo da se uvode jednake mjere za Kanton Sarajevo i Unsko-sanski kanton.
Adnan Efendić, također iz SDA, ističe kako je apsurdno zatvoriti Živinice zbog, kako je rekao, “nesposobnosti Vlade Kantona Sarajevo”.
Efendić za katastrofalnu epidemiološku situaciju u Kantonu Sarajevo odgovornim smatra premijera Edina Fortu.
“Forto je pokazao da nema hrabrosti donijeti odluku o zatvaranju Kantona Sarajevo. Stoga ih pozivam da prestanu s populizmom i politikanstvom i da se vrate u okvire svojih nadležnosti”, rekao je Efendić.