Proizvođačke cijene u Njemačkoj porasle su za 30,9 posto godišnje u ožujku zbog rata u Ukrajini, dosegnuvši rekordno visoku razinu
Prijavljeno je da su njemačke tvrtke nakon početka rata u Ukrajini rekordnom brzinom povećale cijene.
Indeks proizvođačkih cijena (PPI) u Njemačkoj porastao je prošlog mjeseca za 30,9 posto u odnosu na isto razdoblje 2021., zbog povećanih cijena energije zbog rata u Ukrajini.
Njemački savezni ured za statistiku (Destatis) objavio je podatke o PPI-u za mart.
Sukladno tome, PPI u Njemačkoj porastao je za 4,9 posto u martu u odnosu na februar i za 30,9 posto u odnosu na mart 2021. godine. Očekivanja tržišta bila su da će se PPI u martu povećati za 28,2 posto.
Porast u martu zabilježen je kao najveći godišnji porast od 1949. godine, kada se počela bilježiti statistika PPI. Tako se i u ožujku nastavio rekordan niz inflacije proizvođača industrijskih proizvoda.
Industrijski PPI je i u februaru zabilježio godišnji rast od 25,9 posto.
“Dostupni podaci (podaci o martu PPI) odražavaju početne učinke rata u Ukrajini”, stoji u priopćenju Destatisa. rečeno je.
Distribucijske cijene prirodnog plina porasle su za 144,8 posto
Prema podacima, cijene energije u ožujku su porasle za 83,8 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Cijene električne energije porasle su za 85,1 posto, a cijene distribucije prirodnog plina porasle su za 144,8 posto.
U martu je zabilježen godišnji rast cijena repromaterijala za 23,3 posto, trajnih proizvoda za široku potrošnju za 9,6 posto i cijena kapitalnih proizvoda za 5,8 posto.
Zanimljivo je da su cijene biljnog ulja porasle za 72,3 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok su cijene maslaca porasle za 56 posto, a cijene kave za 20,5 posto.
Bez cijena energije, PPI je u ožujku porastao 14 posto na godišnjoj razini.
Proizvođačke cijene smatraju se vodećim pokazateljem razvoja inflacije.
U međuvremenu, godišnja inflacija u Njemačkoj, koja je u veljači iznosila 5,1 posto, dosegnula je najvišu razinu u posljednjih 40 godina, dosegnuvši 7,3 posto u ožujku uz nedavni rast cijena hrane, nafte i plina, koje su porasle kao rezultat rusko- rat u Ukrajini. Ekonomisti također navode da su dvoznamenkaste stope inflacije moguće u bliskoj budućnosti.