BEBE I DJECABRAK I PORODICAHRANA I PIĆEKORISNI SAVJETIMAJKE I BEBENAJNOVIJE VIJESTIPOMOĆSVIJETZDRAVLJE

Prva pomoć za dojenčad u slučaju gušenja i utapanja

 

Korak 1: Procijenite situaciju brzo.

Ako beba iznenada ne može plakati ili kašljati, vjerojatno joj nešto blokira dišni put i morat ćete joj pomoći da to izvadi. Dok otvara usta, može ispuštati neobične zvukove ili ih uopće nema. Koža joj može postati crvena ili plava.
Ako kašlje ili guši, znači da su joj dišni put samo djelomično začepljeni. Ako je to slučaj, neka nastavi kašljati. Kašljanje je najefikasniji način uklanjanja blokade.

Nazovite svoj lokalni broj za hitne slučajeve ako:

Beba ne može iskašljati predmet. (Zamolite nekoga da nazove lokalni broj za hitne slučajeve dok započinjete udarce leđa i potiske u prsa (pogledajte korak 2 dolje). Ako ste sami s bebom, pružite dvije minute njege, a zatim nazovite hitnu
Sumnjate da je djetetov dišni put zatvoren jer joj je grlo nateklo. Možda ima alergijsku reakciju – na primjer na hranu ili ujed insekta – ili može imati bolest, poput sapi.
Beba je izložena velikom riziku od srčanih problema
Svjedočili ste kako se beba iznenada srušila.

Korak 2: Pokušajte izbaciti predmet udarcima leđa i potiscima u prsa.

Prvo zadajte udarce u leđa

Ako je beba pri svijesti, ali ne može kašljati, plakati ili disati i vjerujete da joj je nešto zarobljeno u dišnom putu, pažljivo je postavite licem prema gore na jednu podlakticu, držeći joj zatiljak tom rukom.

Stavite mu drugu ruku i podlakticu na prednju stranu. Sada je stisnut između vaših podlaktica.

Palcem i prstima držite mu čeljust i okrenite ga tako da bude licem prema dolje po podlaktici. Spustite ruku na bedro tako da je bebina glava niža od njegovih prsa.

Koristeći petu ruke, izvedite pet čvrstih i jasnih udaraca u leđa između bebinih lopatica kako biste pokušali pomaknuti predmet. Održavajte potporu njegovoj glavi i vratu čvrsto držeći čeljust između palca i kažiprsta.

Ako predmet ne izađe, stavite slobodnu ruku (onu koja je zadavala leđa) na potiljak djetetove ruke s rukom uz kičmu. Pažljivo ga okrenite držeći drugu ruku i podlakticu na prednjoj strani.
Zatim napravite potiske za prsa

Palcem i prstima držite bebinu čeljust dok ga sendvičem stavljate između podlaktica kako biste poduprli njegovu glavu i vrat. Spustite ruku koja podupire njegova leđa na vaše bedro, a pritom držite bebinu glavu niže od ostatka njegovog tijela.

Stavite jastučiće dva ili tri prsta u središte bebinih grudi, odmah ispod zamišljene linije koja prolazi između njegovih bradavica. Da biste izvršili potisak u prsa, gurnite ravno dolje na prsa oko 1 1/2 inča. Zatim dozvolite da se prsa vrate u normalan položaj.

Napravite pet potiska u prsa. Držite prste u kontaktu sa bebinom grudnom kosti. Udari u prsa trebaju biti glatki, nikako trzavi.

Ponavljajte udarce leđima i potiske u prsa. Nastavite naizmjenično pet udaraca u leđa i pet udaraca u prsa sve dok predmet ne bude istisnut ili dok beba ne počne snažno kašljati, plakati, disati ili ne reagira. Ako kašlje, neka pokuša iskašljati predmet.

Ako beba ne reagira

Ako beba koja se guši nečim padne u nesvijest, spustite bebu na tlo i započnite s CPR-om (vidi dolje). Nakon svakog seta kompresija i prije pokušaja daha za spašavanje otvorite bebina usta, potražite blokadu i uklonite je ako možete.

Nikada ne stavljajte prst u bebina usta, osim ako zaista ne vidite blokadu. Ako ga ne vidite i stavite mu prst u usta, slučajno biste mogli gurnuti blokadu dublje u njegovo grlo. Ako vidite blokadu, uklonite je malim prstom.

Nastavite sa redoslijedom dok dijete ne oživi ili mu pomoć ne stigne. CPR znači kardiopulmonalnu reanimaciju. Ovo je spasonosna mjera koju možete poduzeti da spasite bebu koja ne pokazuje znakove života, što znači da je u nesvijesti i da ne diše.

CPR koristi kompresije grudnog koša i spasilačke udisaje kako bi krv bogata kiseonikom cirkulirala kroz mozak i druge vitalne organe dok dijete ne oživi ili dok ne dođe hitno medicinsko osoblje. Održavanje cirkulacije oksigenirane krvi pomaže u sprečavanju oštećenja mozga – koje se mogu dogoditi u roku od nekoliko minuta – i smrti.

Nije teško izvoditi dojenčadski KPR. Slijedite ove korake:

Korak 1: Provjerite da dojenče ne reagira i ne diše.

Vičite da biste privukli pažnju dojenčeta, koristeći njeno ime. Ako ne reagira, kucnite joj dno stopala i viknite ponovo dok provjeravate ima li normalnog disanja. (Pogledajte da li joj se prsa dižu i poslušajte zvukove disanja.)

Ako dojenče ne reagira i ne diše ili dahće, neka netko nazove  lokalni broj za hitne slučajeve. (Ako ste sami s bebom, pružite dvije minute njege kako je opisano u nastavku, a zatim sami nazovite hitnu pomoć

Brzo, ali nježno stavite bebu na leđa na čvrstu, ravnu površinu. Stanite ili kleknite pored nje.

Pazite da ne krvari jako. Ako jeste, poduzmite mjere za zaustavljanje krvarenja pritiskom na to područje. Ne primjenjujte CPR dok krvarenje ne bude pod kontrolom.

Korak 2: Dajte 30 kompresija prsa. Stavite jednu ruku na dojenčevo čelo. Stavite jastučiće dva prsta u središte njegovih prsa, odmah ispod linije bradavica. Stisnite prsa gurajući ravno dolje za oko 1 1/2 inča, a zatim pustite da se prsa vrate u normalan položaj. Snažno gurajte i brzo gurajte. Kompresije bi trebale biti glatke, a ne trzave.

Dajte kompresije brzinom od dvije u sekundi. Broji naglas: “Jedan i dva i tri i …”, pritiskajući dok izgovarate broj i iskačući dok kažete “i”.

Korak 3: Udahnite dva puta spasilački.

Napomena: Ako vam je neugodno davati spasilačke udisaje, davanje samo kompresija u prsima je bolje nego ništa. Otvorite dišni put tako što ćete jednu ruku staviti na bebino čelo i dva prsta na bradu i nagnuti glavu u neutralan položaj. Napravite cjelovit pečat bebinim nosom i ustima svojim ustima. Udahnite normalno i duvajte u nos i usta bebe oko jedne sekunde, gledajući da li se prsa podižu. Ako se prsa ne podignu, nagnite glavu i osigurajte pravilno brtvljenje prije davanja drugog spasilačkog daha.

Ako se bebina prsa ne podignu, začepljen mu je dišni put. Otvorite bebina usta, potražite blokadu i uklonite je ako možete. Nastavite provjeravati da li u ustima postoji predmet nakon svakog seta kompresija dok se bebina grudi ne podignu dok ulaze spasilački dahovi.

Nastavite davati setove od 30 kompresija i dva spasilačka udisaja do:

Primjećujete očigledan znak života.
AED (automatizirani vanjski defibrilator) je spreman za upotrebu
Izveli ste otprilike 2 minute CPR-a (5 serija kompresija i spasilačkih udisaja), a druga osoba može preuzeti kompresije.
Izveli ste otprilike 2 minute CPR (5 serija kompresije i spasilačkih udisaja), sami ste s bebom i trebate nazvati  broj za hitne slučajeve.
Osoblje EMS-a preuzima.
Previše ste umorni da biste nastavili.
Prizor postaje nesiguran.
Čak i ako se beba doima dobro kad stigne pomoć, liječnik će je trebati provjeriti kako bi se uvjerio da su joj dišni putevi potpuno slobodni i da nije zadobila nikakve interne ozljede.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker