Rad aviona: Kako se pokreće jedan avion? Šta se dešava prestankom motora?
Prevoz avionom je dosta sigurniji od bilo kojeg drugog prevoza.
Svi se barem jednom u životu pitamo :” Kako leti avion? ” Iako se može činiti vrlo zanimljivom i zastrašujućom temom da masa metala s tonama težine klizi kroz zrak poput ptice i prkosi gravitaciji, može biti ohrabrujuće znati kako se odvija putovanje zrakoplovom, što je izuzetno siguran način prijevoza.
Postoje 4 glavna elementa koja omogućavaju polijetanje i zadržavanje aviona u zrakoplovu: sila podizanja,snaga motora, otpor zraka i težina.
Sila podizanja: Snaga i sila dobijena iz krila aviona omogućavaju letjelici da uzleti i ostane u zraku.
Snaga motora: Da bi se postigla sila podizanja koju pružaju krila aviona, određeni protok vazduha mora proći oko krila. Ovaj protok vazduha izveden je iz snage motora aviona.
Otpor zraka: Otpor zraka je otpor zrakoplova protiv struje u zraku. Javlja se u suprotnom smjeru od potiska aviona.
Težina: Faktor težine prikazuje ukupnu težinu aviona. Što je avion teži, što se više opire gravitaciji, to je lakši, to lakše može prevladati gravitaciju.
Do držanja zrakoplova dolazi zahvaljujući razlici od nekoliko kilograma između pritiska zraka u gornjem i donjem dijelu krila. Uzgon i ravnoteža igraju jednako važnu ulogu u fazi leta. Krila omogućavaju da se avioni podižu, a motori da se kreću naprijed. Čim motori počnu raditi, propeleri unutar motora počinju se okretati u isto vrijeme. Oblik propelera čini da se avion kreće naprijed. Kako se elise okreću, zrak koji ostaje u zadnjem dijelu zrakoplova komprimira se, dok se zrak koji ostaje u prednjem dijelu razrjeđuje. Ovakva situacija dovodi do toga da je pritisak vazduha straga veći od prednjeg. To omogućava letjelici da se kreće naprijed.
Nakon što avion poleti i počne letjeti, zrak koji ostaje u donjem dijelu krila se komprimira, dok se zrak koji ostaje u gornjem dijelu razrjeđuje. Ova situacija uzrokuje razliku u pritisku između gornjeg i donjeg dijela krila zrakoplova. Razlika pritiska, koja omogućava zrakoplovu da se podigne i zadrži u zraku, stvara silu podizanja, omogućavajući zrakoplovu da ostane u zraku i kreće se naprijed.
Šta se dešava ako se motori u avionu zaustave?
Čak i ako se motor zaustavi, jedini preostali motor vas satima može bez problema odvesti do željenog mjesta. U današnjoj tehnologiji motora postalo je nemoguće da se zaustave oba motora u avionu.
Ali šta ako se svi motori aviona kojim letimo zaustave?
Avion sa svojim motorima može preletiti određenu udaljenost ovisno o visini, poput ptice koja lebdi visoko, a da ne mahne krilima. Na primjer, putnički avion koji leti na nadmorskoj visini od 9.756 metara može u prosjeku letjeti 150 kilometara bez motora, čak i ako su mu svi motori zaustavljeni. Udaljenost koju avion sa svim motorima zaustavljenim na visini od 3 hiljade 49 metara može kliziti bez motora je približno 46 kilometara. Avionski motori koji se danas koriste dizajnirani su da se mogu pokrenuti u vazduhu najkasnije za 2,5 minute “