SVIJET

Rat društvenih mreža SAD-a i Kine nastavljen sa TikTokom

Rat društvenih mreža između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Kine nastavlja se nakon što je aplikacija u kineskom vlasništvu TikTok zabranjena i ponovo otvorena nekoliko sati kasnije.

Bivši američki predsjednik Joe Biden potpisao je Zakon o aplikacijama koje kontrolišu strani protivnici, nakon što je usvojen uz veliku dvostranačku podršku u Kongresu. U njemu se navodi da će TikTok biti zabranjen 19. januara ako se ne proda američkom kupcu.

Predsjednik Donald Trump je, međutim, potpisao izvršni nalog nekoliko sati nakon inauguracije o odlaganju zabrane TikToka za 75 dana u iznenađujućem zaokretu, s obzirom na to da je tokom prvog mandata pokušao zabraniti aplikaciju.

Korisnici navode da se, kada je aplikacija ponovo počela da funcioniše, na početnoj stranici pojavilo obavještenje da se “kao rezultat napora predsjednika Trumpa, TikTok vratio u SAD”.

– Među najpopularnijim palftormama –

TikTok je matična kompanija kineske firme ByteDance, koja je u vlasništvu globalnih institucionalnih investitora, kao što su Blackrock, osnivači ByteDancea i njegovi zaposlenici.

Na web stranici TikTok US Data Security navodi se da “nije u vlasništvu niti pod kontrolom nijedne vlade”.

TikTok ima 170 miliona korisnika u SAD-u i jedan je od pet najpopularnijih platformi društvenih medija u toj zemlji, objavio je nedavno NBC.

Reuters je objavio da su američki korisnici počeli masovno koristiti kinesku aplikaciju Xiaohongshu, zbog zabrane TikToka.

Aplikacija je preimenovana u RedNote u Google i Apple prodavnicama aplikacija kako bi se zadovoljila sve veća potražnja u inostranstvu. Korisnici koji su ranije koristili TikTok sebe nazivaju “TikTok izbjeglice” na RedNoteu.

Više od tri miliona američkih korisnika prijavilo se na RedNote samo u protekloj sedmici, prenio je Reuters.

Trgovinski rat između SAD-a i Kine započeo je tokom Trumpovog prvog mandata, kada je SAD povećao carine na solarne panele i uvoz aluminijuma iz Kine u martu 2018. kako bi smanjile trgovinski deficit.

To je preraslo u tehnološki rat nakon ograničenja za kinesku kompaniju Huawei, nakon čega su uslijedila druga ograničenja za čipove.

Trump je zabranio američkim firmama da šalju u Kinu opremu koja će se koristiti u naprednoj proizvodnji čipova.

– Tenološki “rat” –

Tehnološki rat, posebno po pitanju čipova, produbio se dok je Biden bio predsjednik, pošto je Kongres usvojio zakon o čipovima i nauci, pozivajući na podsticanje proizvodnje čipova u SAD-u, obezbjeđujući 52 milijarde dolara direktnog finansiranja za podršku domaćoj industriji poluprovodnika.

U međuvremenu, Kina je zabranila proizvode kompanija za digitalnu tehnologiju sa sjedištem u SAD-u. Platformama društvenih medija kao što su YouTube, WhatsApp, Instagram, X i Facebook, pa čak i Google, nije moguće pristupiti u Kini.

Milijarder Elon Musk, vlasnik X-a, rekao je 19. januara, na dan kada je zabrana TikTok-a stupila na snagu, da je “dugo protiv zabrane TikTok-a, jer je to protiv slobode govora”.

„Ipak, trenutna situacija u kojoj je TikToku dozvoljeno da radi u Americi, ali X-u nije dozvoljeno da radi u Kini je neuravnotežena. Nešto treba da se promjeni”, dodao je.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Rat #društvenih #mreža #SADa #Kine #nastavljen #TikTokom

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
BosanskiTürkçeالعربيةEnglishEspañol

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker