Reporterima iz Azerbejdžana uručeni certifikati 18. obuke iz ratnog novinarstva

[ad_1]
U Turskoj su uručeni certifikati za 22 medijska radnika iz Azerbejdžana koji su učestvovali na 18. obuci iz ratnog novinarstva, organiziranoj u saradnji Anadolu Agency (AA), Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) i Policijske akademije.
Ceremonija dodjele certifikata programa čiji je cilj, u okviru TIKA-nog programa obuke reportera, a uz podršku Agencije za razvoj medija Azerbejdžana, obučiti reportere kako izvještavati u vanrednim situacijama, održana je u kompleksu Policijske akademije u Golbasiju.
– Prisustvo visokih zvanica –
Ceremoniji su prisustvovali šef policije Mehmet Aktas, predsjednik upravnog odbora i generalni direktor AA Serdar Karagoz, predsjednik Policijske akademije Yilmaz Colak, šef Ureda za vanjske poslove i partnerstva TIKA-e Ugur Tanyeli.
Aktas je tom prillikom kazao kako je posredstvom programa i uz stav “dvije države jedan narod”, ojačana saradnja na svim poljima te ugošćena 22 predstavnika medija iz bratskog i prijateljskog Azerbejdžana.
Dodao je kako je iznimno važno osigurati sigurnost u vanrednim uslovima kada je u pitanje prenošenje informacija javnosti te da mediji imaju ključnu ulogu da uspjesi ostvareni na terenu ne budu zasjenjeni crnom propagandom.
Aktas je kazao kako reporteri javnost obavještavaju i s područja zahvaćenih ratovima, krizama, ali prirodnim nepogodama među kojima su požari, poplave i zemljotresi, zbog čega su često životno ugroženi.
“Zbog toga vi, koji obavljate važnu misiju prenošenja istine svijetu, niste samo stekli obuku iz ratnog novinarstva, nego ste i naučili kako preživjeti u teškim uslovima. Podijeljena su iskustva i informacije kako da mediji obavljaju svoj posao u vanrednim situacijama, kako da se zaštite i kako da prenesu ispravne informacije”, rekao je Aktas.
– Brojna nova znanja i vještine –
Dodao je kako su učesnici programa učili o novinarstvu, ličnoj sigurnosti, ratnom pravu, prvoj pomoći, naprednim tehnikama vožnje, preživljavanja u vodi, ponašanja u vanrednim situacijama i tome slično. Prema njegovim riječima dosad je 399 predstavnika medija dobilo certifikat “Obuke ratnog novinarstva”, koji je priznat i u međunarodnoj zajednici.
“Obuke, istovremeno, podržavaju i međunarodnu saradnju i razmjenu iskustava, kao i proces profesionalnog razvoja”, smatra Aktas.
Predsjednik Upravnog odbora i generalni direktor AA Serdar Karagoz podijelio je brojke o reporterima poginulim tokom rada na terenu.
Karagoz je tom prilikom rekao kako su predstavnici režima Bashara Al-Assada i terorističkih gurpa koje podržava Iran u Siriji od marta 2011 do 3. maja 2020. usmrtili 551 reportera, 22 reportera su poginula u zračnim napadima, a u napadima terorista ISIS-a 64, odnosno u napadima terorista YPG/PKK-a 33 predstavnika medija. Trenutno se u regionu u zatočeništvu nalaze 422 predstavnika medija.
Karagoz je dodao kako je iznimno teško izvještavati s terena.
“Tokom snimanja materijala u pokretu, možemo odjednom i sebe izgubiti. Dok trčimo za viješću, možemo ići bez razmišljanja o kraju. Te kolege koje imaju to uzbuđenje u sebi, ponekad poginu ili postanu zarobljenici”, rekao je Karagoz.
– Novinari žrtve ratova –
Podsjetio je kako su četiri reportera Anadolu Agency (AA) poginula tokom rata u Siriji.
Podijelio je i podatke da je, prema izvještaju Međunarodnog instituta za medije (IPI), u Afganistanu poginulo više od 30 reportera, u Iraku od 2003. godine 455, u Libiji od 2011. do 2019. 14, a u izraelskim napadima u Palestini 46 predstavnika medija.
Podsjetio je kako su 15. maja uništene zgrade u Palestini u kojima su se nalazili uredi novinske agencije Associated Press (AP) i televizijske kuće Al Jazeera.
“Ovo je jedan od pokazatelja zbog čega je novinarstvo težak posao. Također, u skorije vrijeme Armenija je zauzela određena područja, a u aktiviranju mine u Kalbajaru poginulo je troje naše azerbejdžanske braće, četvero je ranjeno. Ne samo tokom rata, reporteri život rizikuju i nakon rata”, rekao je Karagoz.
Dodao je kako su reporteri, grupa zanimanja, koja nakon vojnika i policajaca, najviše strada tokom obavljanja svog posla.
Ipak, istakao je kako reporteri nastavljaju borbu da uprkos poteškoćama, svijetu prenesu istinu, fotografišu masakre i tome slično, bez obzira kome se to neće dopasti.
Smatra kako su zbog toga ovakve obuke iznimno važne.
“Mi smo ove programe dizajnirali tako da polaznici obuke nauče kako preživjeti u svim uslovima i nastaviti obavljati svoj posao. Novinska akademija AA od 2012., u partnerstvu s Policijskom akademijom i podrškom TIKA-e, omogućila je obuku za stotine reportera, što naših uposlenika, što predstavnika stranih medija. Certificirani Program obuke ratnog novinarstva od početka prevazilazi granice Turske i aktivan je na međunarodnom planu”, rekao je Karagoz.
-Priprema za najteže situacije –
Podsjetio je kako su među polaznicima obuke bili i predstavnici medija iz mnogih zemalja na području Balkana, Kavkaza i Bliskog istoka.
“Rezultate ovih obuka koje su prošli naši reporteri vidjeli smo i tokom posljednjih šumskih požara u Sredozemlju. Samo jedan kolega je povrijeđen, jer je vjetar puhao u suprotnom smjeru, a ostali su zahvaljujući obuci posao obavili bez ikakvih povreda. Zabilježili su najbolje fotografije i najbolje snimke. Ušli su među plamen uz tu ljubav prema novinarstvu i uspjeli su se zaštititi”, rekao je Karagoz.
Predsjednik Policijske Akademije Yilmaz Colak kazao je kako se bliži prva godišnjica obilježavanja pobjede u Nagorno-Karabahu, koju je Azerbejdžan ostvario nakon skoro 30 godina.
Podsjetio je kako je tokom 30-godišnje armenske okupacije to područje gotovo u potpunosti uništeno, uključujući bogomolje i groblja.
“Pored toga, svi smo svjedoci da je u napadima s armenske strane ubijeno blizu 100 nevinih civila. Ova dešavanja su nam pokazali i kako uzvišen posao imaju reporteri koji su nama i cijelom svijetu prenosili informacije i snimke. Intenzitet tamošnjih sukoba, napadi armenske vojske teškim naoružanjem na naselja i rizika za mnoge reportere, ukazali su na značaj ovakvih obuka”, rekao je Colak.
– Međunarodna saradnja –
Dodao je kako je do danas, uključujući i novih 22 polaznika, obuku dosad završilo ukupno 399 predstavnika medija iz 39 zemalja, među kojima su Albanija, Bosna i Hercegovina, Kamerun i Uzbekistan.
“Ovu obuku realiziramo kroz 26 poglavlja, među kojima su ratno pravo, prva pomoć, napredne tehnike vožnje, preživljavanje u talačkoj krizi te pronalaženje položaja na kontrolnim tačkama. Naravno, ova obuka se realizira ne samo za obavljanje poslova u uslovima rata nego i tokom vanrednih situacija, poput poplava, odnosno svim vrstama vanrednih situacija”, rekao je Colak.
Dodao je kako Policijska akademija ima za cilj kroz obuke i međunarodnu saradnju postati lider u tom segmentu te da poduzimaju značajne korake kako bi to i ostvarili.
Ukazao je na činjenicu da je u skladu s tim značajan doprinos ove akademije u Međunarodnoj uniji policijskih akademija, kao i da su zamjenik predsjedavajućeg na Uniji policijskih akademija u Evropi.
Colak je kazao kako svakodnevno rade na usavršavanju znanja i vještina.
“Naša Generalna direkcija je dosadašnjim obukama datim policijskim akademijama, organizirala ukupno 2.506 obuka za 84 zemlje, odnosno za 41.976 polaznika obuke. Ovo su značajne brojke. I u vrijeme pandemije COVID-19, koja se odrazila na našu zemlju pa i cijeli svijet, nastavili smo online obuke. Organizirano je osam obuka za 24 zemlje i jednu međunarodnu organizaciju, odnosno 408 polaznika”, rekao je on.
Dodao je i kako je u toku obuka organizirana uz podršku TIKA-e i Ujedinjenih nacija u kojoj učestvuju 34 polaznika iz 15 zemalja.
– Odgoda zbog pandemije –
Pored toga obuke se organizuju i za uposlenike Ministarstva pravde, Ministarstva poljoprivrede i šumarstva, Ministarstva trgovine, Direkcije za žandarmeriju, Direkcije za obalsku stražu i mnoge druge.
Direktor Ureda za vanjske poslove i partnerstva TIKA-e Ugur Tanyeli kazao je kako TIKA nastoji ojačati odnose s prijateljskim i bratskim zemljama, a posebnu ulogu u tom pogledu imaju mediji.
Podsjetio je kako su obuke planirali održati odmah nakon rata u Karabahu, koji je trajao 44 dana, a okončan pobjedom, ali da je zbog ratnih uslova i ograničenja kretanja zbog pandemije u Turskoj, obuka organizirana ovog mjeseca.
“Nadamo se da će vam obuke koje ste ovdje prošli, biti podrška u tome da javnost izvijestite o opravdanoj borbi Azerbejdžana. Želimo da vam ove obuke pomognu u vašem poslu u nadi da ćete ga obavljati u uslovima mira”, rekao je Tanyeli.
Među polaznicima obuke bio je i kamerman iz Azerbejdžana Arif Hasanov, koji je izrazio zadovoljstvo zbog toga što se nalazio u Ankari.
Dodao je kako će mu ovakve obuke pomoći u obavljanju posla te da je naučio mnogo toga novog.
Nakon obraćanja, polaznicima obuka uručeni su certifikati.
[ad_2]
Source link
#Reporterima #Azerbejdžana #uručeni #certifikati #obuke #ratnog #novinarstva