Vijesti iz Turske

Reporterima iz Azerbejdžana uručeni certifikati 18. obuke iz ratnog novinarstva

[ad_1]

U Turskoj su uručeni certifikati za 22 medijska radnika iz Azerbejdžana koji su učestvovali na 18. obuci iz ratnog novinarstva, organiziranoj u saradnji Anadolu Agency (AA), Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) i Policijske akademije.

Ceremonija dodjele certifikata programa čiji je cilj, u okviru TIKA-nog programa obuke reportera, a uz podršku Agencije za razvoj medija Azerbejdžana, obučiti reportere kako izvještavati u vanrednim situacijama, održana je u kompleksu Policijske akademije u Golbasiju.

– Prisustvo visokih zvanica –

Ceremoniji su prisustvovali šef policije Mehmet Aktas, predsjednik upravnog odbora i generalni direktor AA Serdar Karagoz, predsjednik Policijske akademije Yilmaz Colak, šef Ureda za vanjske poslove i partnerstva TIKA-e Ugur Tanyeli.

Aktas je tom prillikom kazao kako je posredstvom programa i uz stav “dvije države jedan narod”, ojačana saradnja na svim poljima te ugošćena 22 predstavnika medija iz bratskog i prijateljskog Azerbejdžana.

Dodao je kako je iznimno važno osigurati sigurnost u vanrednim uslovima kada je u pitanje prenošenje informacija javnosti te da mediji imaju ključnu ulogu da uspjesi ostvareni na terenu ne budu zasjenjeni crnom propagandom.

Aktas je kazao kako reporteri javnost obavještavaju i s područja zahvaćenih ratovima, krizama, ali prirodnim nepogodama među kojima su požari, poplave i zemljotresi, zbog čega su često životno ugroženi.

“Zbog toga vi, koji obavljate važnu misiju prenošenja istine svijetu, niste samo stekli obuku iz ratnog novinarstva, nego ste i naučili kako preživjeti u teškim uslovima. Podijeljena su iskustva i informacije kako da mediji obavljaju svoj posao u vanrednim situacijama, kako da se zaštite i kako da prenesu ispravne informacije”, rekao je Aktas.

– Brojna nova znanja i vještine –

Dodao je kako su učesnici programa učili o novinarstvu, ličnoj sigurnosti, ratnom pravu, prvoj pomoći, naprednim tehnikama vožnje, preživljavanja u vodi, ponašanja u vanrednim situacijama i tome slično. Prema njegovim riječima dosad je 399 predstavnika medija dobilo certifikat “Obuke ratnog novinarstva”, koji je priznat i u međunarodnoj zajednici.

“Obuke, istovremeno, podržavaju i međunarodnu saradnju i razmjenu iskustava, kao i proces profesionalnog razvoja”, smatra Aktas.

Predsjednik Upravnog odbora i generalni direktor AA Serdar Karagoz podijelio je brojke o reporterima poginulim tokom rada na terenu.

Karagoz je tom prilikom rekao kako su predstavnici režima Bashara Al-Assada i terorističkih gurpa koje podržava Iran u Siriji od marta 2011 do 3. maja 2020. usmrtili 551 reportera, 22 reportera su poginula u zračnim napadima, a u napadima terorista ISIS-a 64, odnosno u napadima terorista YPG/PKK-a 33 predstavnika medija. Trenutno se u regionu u zatočeništvu nalaze 422 predstavnika medija.

Karagoz je dodao kako je iznimno teško izvještavati s terena.

“Tokom snimanja materijala u pokretu, možemo odjednom i sebe izgubiti. Dok trčimo za viješću, možemo ići bez razmišljanja o kraju. Te kolege koje imaju to uzbuđenje u sebi, ponekad poginu ili postanu zarobljenici”, rekao je Karagoz.

– Novinari žrtve ratova –

Podsjetio je kako su četiri reportera Anadolu Agency (AA) poginula tokom rata u Siriji.

Podijelio je i podatke da je, prema izvještaju Međunarodnog instituta za medije (IPI), u Afganistanu poginulo više od 30 reportera, u Iraku od 2003. godine 455, u Libiji od 2011. do 2019. 14, a u izraelskim napadima u Palestini 46 predstavnika medija.

Podsjetio je kako su 15. maja uništene zgrade u Palestini u kojima su se nalazili uredi novinske agencije Associated Press (AP) i televizijske kuće Al Jazeera.

“Ovo je jedan od pokazatelja zbog čega je novinarstvo težak posao. Također, u skorije vrijeme Armenija je zauzela određena područja, a u aktiviranju mine u Kalbajaru poginulo je troje naše azerbejdžanske braće, četvero je ranjeno. Ne samo tokom rata, reporteri život rizikuju i nakon rata”, rekao je Karagoz.

Dodao je kako su reporteri, grupa zanimanja, koja nakon vojnika i policajaca, najviše strada tokom obavljanja svog posla.

Ipak, istakao je kako reporteri nastavljaju borbu da uprkos poteškoćama, svijetu prenesu istinu, fotografišu masakre i tome slično, bez obzira kome se to neće dopasti.

Smatra kako su zbog toga ovakve obuke iznimno važne.

“Mi smo ove programe dizajnirali tako da polaznici obuke nauče kako preživjeti u svim uslovima i nastaviti obavljati svoj posao. Novinska akademija AA od 2012., u partnerstvu s Policijskom akademijom i podrškom TIKA-e, omogućila je obuku za stotine reportera, što naših uposlenika, što predstavnika stranih medija. Certificirani Program obuke ratnog novinarstva od početka prevazilazi granice Turske i aktivan je na međunarodnom planu”, rekao je Karagoz.

-Priprema za najteže situacije –

Podsjetio je kako su među polaznicima obuke bili i predstavnici medija iz mnogih zemalja na području Balkana, Kavkaza i Bliskog istoka.

“Rezultate ovih obuka koje su prošli naši reporteri vidjeli smo i tokom posljednjih šumskih požara u Sredozemlju. Samo jedan kolega je povrijeđen, jer je vjetar puhao u suprotnom smjeru, a ostali su zahvaljujući obuci posao obavili bez ikakvih povreda. Zabilježili su najbolje fotografije i najbolje snimke. Ušli su među plamen uz tu ljubav prema novinarstvu i uspjeli su se zaštititi”, rekao je Karagoz.

Predsjednik Policijske Akademije Yilmaz Colak kazao je kako se bliži prva godišnjica obilježavanja pobjede u Nagorno-Karabahu, koju je Azerbejdžan ostvario nakon skoro 30 godina.

Podsjetio je kako je tokom 30-godišnje armenske okupacije to područje gotovo u potpunosti uništeno, uključujući bogomolje i groblja.

“Pored toga, svi smo svjedoci da je u napadima s armenske strane ubijeno blizu 100 nevinih civila. Ova dešavanja su nam pokazali i kako uzvišen posao imaju reporteri koji su nama i cijelom svijetu prenosili informacije i snimke. Intenzitet tamošnjih sukoba, napadi armenske vojske teškim naoružanjem na naselja i rizika za mnoge reportere, ukazali su na značaj ovakvih obuka”, rekao je Colak.

– Međunarodna saradnja –

Dodao je kako je do danas, uključujući i novih 22 polaznika, obuku dosad završilo ukupno 399 predstavnika medija iz 39 zemalja, među kojima su Albanija, Bosna i Hercegovina, Kamerun i Uzbekistan.

“Ovu obuku realiziramo kroz 26 poglavlja, među kojima su ratno pravo, prva pomoć, napredne tehnike vožnje, preživljavanje u talačkoj krizi te pronalaženje položaja na kontrolnim tačkama. Naravno, ova obuka se realizira ne samo za obavljanje poslova u uslovima rata nego i tokom vanrednih situacija, poput poplava, odnosno svim vrstama vanrednih situacija”, rekao je Colak.

Dodao je kako Policijska akademija ima za cilj kroz obuke i međunarodnu saradnju postati lider u tom segmentu te da poduzimaju značajne korake kako bi to i ostvarili.

Ukazao je na činjenicu da je u skladu s tim značajan doprinos ove akademije u Međunarodnoj uniji policijskih akademija, kao i da su zamjenik predsjedavajućeg na Uniji policijskih akademija u Evropi.

Colak je kazao kako svakodnevno rade na usavršavanju znanja i vještina.

“Naša Generalna direkcija je dosadašnjim obukama datim policijskim akademijama, organizirala ukupno 2.506 obuka za 84 zemlje, odnosno za 41.976 polaznika obuke. Ovo su značajne brojke. I u vrijeme pandemije COVID-19, koja se odrazila na našu zemlju pa i cijeli svijet, nastavili smo online obuke. Organizirano je osam obuka za 24 zemlje i jednu međunarodnu organizaciju, odnosno 408 polaznika”, rekao je on.

Dodao je i kako je u toku obuka organizirana uz podršku TIKA-e i Ujedinjenih nacija u kojoj učestvuju 34 polaznika iz 15 zemalja.

– Odgoda zbog pandemije –

Pored toga obuke se organizuju i za uposlenike Ministarstva pravde, Ministarstva poljoprivrede i šumarstva, Ministarstva trgovine, Direkcije za žandarmeriju, Direkcije za obalsku stražu i mnoge druge.

Direktor Ureda za vanjske poslove i partnerstva TIKA-e Ugur Tanyeli kazao je kako TIKA nastoji ojačati odnose s prijateljskim i bratskim zemljama, a posebnu ulogu u tom pogledu imaju mediji.

Podsjetio je kako su obuke planirali održati odmah nakon rata u Karabahu, koji je trajao 44 dana, a okončan pobjedom, ali da je zbog ratnih uslova i ograničenja kretanja zbog pandemije u Turskoj, obuka organizirana ovog mjeseca.

“Nadamo se da će vam obuke koje ste ovdje prošli, biti podrška u tome da javnost izvijestite o opravdanoj borbi Azerbejdžana. Želimo da vam ove obuke pomognu u vašem poslu u nadi da ćete ga obavljati u uslovima mira”, rekao je Tanyeli.

Među polaznicima obuke bio je i kamerman iz Azerbejdžana Arif Hasanov, koji je izrazio zadovoljstvo zbog toga što se nalazio u Ankari.

Dodao je kako će mu ovakve obuke pomoći u obavljanju posla te da je naučio mnogo toga novog.

Nakon obraćanja, polaznicima obuka uručeni su certifikati.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#Reporterima #Azerbejdžana #uručeni #certifikati #obuke #ratnog #novinarstva

povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker