SEVDALİNKA , ljubavne pjesme Bošnjaka
Sevdalinke su starogradske, narodne pjesme Bosne i Hercegovine. Ove pjesme u Bosni i Hercegovini dijelom su bogate tradicije i kulture, neizostavne su na kulturnim događajima, a u današnjem vremenu mladi izvođači trude se da ove pjesme ne padnu u zaborav izvedbama i prilagođavanjem modernom vremenu. Ove pjesme pored sevdalinke nose i naziv sevdah.
Riječ sevdalinka nastala je od arapske riječi sawda što bi značila crna žuč. A u bosanskom jeziku riječ sevdah nosi značenje čežnje, ljubavne žari, patnje.
Ove pjesme nastale su u periodu dolaska Osmanlija koje su donijele Islam, a pjevale su se većinom u većim gradovima, varošima, prenosile su se usmenim putem i mnogima se autor ne poznaje, već oni koji se smatraju autorima zapravo su oni koji su istu zapisali iz nekog nepoznatog izvora.
U izvornom obliku Sevdalinka je solo pjesma, bez instrumentalne pratnje. Sa dolaskom Osmanlija, solo saz, koji čini pratnju solo glasu, postao je popularan oblik muzičkog izvođenja. Osvajanjem Bosne od strane Austro-Ugarske, dolazi i harmonika, koja ubrzo postaje bošnjački nacionalni muzički instrument kao i prateći instrument za većinu sevdalinki. Svojom strukturom sevdalinke su veoma kompleksne pjesme nabijene emocijama, a tradicionalno se izvode sa dosta strasti i duševnosti.
Nažalost, danas sevdalinke, kao muzički pravac, padaju u zaborav u sjeni raznih drugih „popularnih“ žanrova, ali ima i onih izvođača, koji se, kako je navedeno, trude da ovaj žanr ostane i oživi kao dio jedne kulture, tradicije jednog naroda.
Tekstovi mnogih sevdalinki opisuju život bosanskih ljudi u vremenu u kojem su te pjesme i pisane. Ove pjesme izvode se u prigušenoj, opuštenoj atmosferi, bez mnogo buke uz pratnju harmonike ili saza. Osoba koja izvodi ove pjesme treba da je iznosi sa emocijama, a sa osobe koje ih izvode sa osjećanjima i koje duboko pogodi kaže se kako je pala u sevdah.
Stihovi sevdalinke Tebi majko misli lete:
„Tebi, majko, misli lete
preko polja i planina
iz daleka primi pozdrav
od jedinog svoga sina…“
Govore o tome kako sevdalinke nisu namijenjene samo za ljubavne jade i čežnje, one također mogu izražavati čežnju za domom, domovinom, roditeljima ili čak članovima porodice. Sevdalinku je teško razumjeti, još teže otpjevati, ali svako ko ima imalo duše zna barem za jednu sevdalinku.
Najpoznatiji izvođači sevdalinke su: Safet Isović, Meho Puzić, Nedeljko Bilkić, Nedžad Salković, Beba Selimović, Hanka Paldum, Himzo Polovina, Nada Polovina, Amra Medunjanin, Božo Vrećo, Zaim Imamović i mnogi drugi koji svojim glasom i ljubavi prema sevdahu ovom muzičkom pravcu daju upečatljiv i svojstven pečat koji sevdah čini još bogatijim.
Ono što se može bez sumnje reći je da je sevdalinka bila i ostala, a to će i biti, jedna od najljepših dijelova bosansko-hercegovačke tradicije i kulture.
Eldina Selimović