Sezona ribolova na tunu u Španjolskoj završava povijesnom metodom “almadraba”.
Španjolski ribar Omar Diaz rekao je: "Almadraba je gigantska ribolovna umjetnost koja se sastoji od mreže koja doseže dno. To je hvatanje riba koje migrira iz oceana u mrežu nalik labirintu."
Sezona ribolova na tunu metodom “almadraba”, koja datira još iz predrimskih vremena i koja se koristi u zemljama zapadnog Mediterana, završila je u Španiji.
Tuna koja u Mediteran ulazi iz Atlantskog okeana lovi se metodom “almadraba”, koja počinje krajem februara i traje do sredine juna.
Dopisnik AA, koji je ribarskim čamcem otišao na more u priobalnom gradu Kartahena na jugu Španije, pratio je lov na “almadrabu”.
Španski ribar Omar Diaz rekao je: “Almadraba je ogromna ribolovna umjetnost koja se sastoji od mreže koja seže do dna. To je hvatanje riba koje migrira iz oceana u mrežu nalik lavirintu.”
Objašnjavajući da sezonu uvijek počinju prvog ponedjeljka februara i izlaze na more u zavisnosti od vremenskih prilika, Diaz je rekao da je najviše ribe u prve dvije sedmice maja i juna.
Diaz je naveo da je i ribar zaronio u more kako bi vidio ribu sakupljenu u mreži i razumio struju, a oni su gledali vrste riba ispod i iznad mreže i polako ih skupljali.
“Ponosni smo što pecamo ovom historijskom metodom”
Diaz je, opisujući “Almadrabu” kao vrlo selektivnu vrstu ribolova, rekao:
“To je vrlo održiv vid ribolova u smislu ribolova. Ne šteti ribama. Ribu koju uzmemo odmah šaljemo natrag u more, a 90-95 posto njih nastavlja da preživi. Ne možemo izdati more. Pecanje ovom historijskom metodom za nas je izvor ponosa, a ujedno i odgovornost.”
Metoda ribolova pod nazivom “almadraba”, koja je počela na Mediteranu u drugom stoljeću, prakticira se na Siciliji i Sardiniji u Italiji, Algarveu u Portugalu, Mursiji i Andaluziji u Španiji, te Tangeru u Maroku.
“Almadraba”, koje ima svoje porijeklo na arapskom, znači “mjesto gdje je pucano”.