Skoplje: Prva sahat-kula iz Osmanskog doba prkosi vremenu
Jedan od simbola glavnog grada Sjeverne Makedonije je prva sahat-kula izgrađena za vrijeme Osmanskog carstva
Impozantna i autentična, Sahat-kula koja se izdiže iznad ostalih građevina Skoplja, vijekovima stoji uspravno, mjeri vrijeme i prkosi vremenu.
Jedan od simbola glavnog grada Sjeverne Makedonije, prva je sahat-kula izgrađena za vrijeme Osmanskog carstva.
Prvi udarac koji je pretrpjela dogodio se tokom velikog požara u gradu 1689. godine, ali je ostala u svom izvornom obliku sve do 1904. godine, kada je preuređena po nalogu valije Hafiz-paše.
Godinama kasnije, 1963. godine, uslijedio je zemljotres koji je uništio Skoplje, a sahat-kula je, pored velike štete koju je pretrpjela, izgubila i satni mehanizam. Kasnije je zgrada sahat-kule obnovljena, ali je ostala bez mehanizma.
Nove satove dobija 26. maja 2008. godine u okviru projekta rekonstrukcije opštine Čair.
Više od stotinu stepenica vodi do vrha kule gdje su postavljeni satovi. Odatle posjetioci imaju priliku da vide grad iz drugačije perspektive.
Izgradnja sahat-kula na području Balkana za vrijeme Osmanskog carstva počela je sredinom 16. vijeka.
U tom periodu sahat-kule su bile javni uređaj preko kojeg se regulisalo vrijeme. Najčešće građene na gradskim trgovima, brdima, vrhovima, zgradama, sahat-kule odražavaju stepen razvijenosti osmanske arhitekture.
Prema pojedinim istraživanjima u Sjevernoj Makedoniji je tokom osmanskog perioda sagrađeno 20 sahat-kula, od kojih je do danas očuvano 12.