POLITIKA

Skupštinski odbori i nevladin sektor diskutovali o nadgledanju dijaloga Kosova i Srbije

Demokratski institut Kosova (KDI) organizovao je danas šesti koordinacioni sastanak sa predsednicima odbora Skupštine Kosova o nadzornoj ulozi u dijalogu Kosovo – Srbija, javlja Anadolu Agency (AA).

Sastanak je otvorio predsednik Skupštine Kosova Glauk Konjufca koji je ocenio da se sporazumi sa Srbijom moraju razmotriti, istakavši da se do sada skupštinski odbori nisu na specifičan način bavili sporazumima, iako je mnogo tema koje se mogu razmotriti.

Prema njegovim rečima, Srbija koristi duple standarde. On je naveo kao primer sporazum o međusobnom priznavanju diploma koji Srbija ne primenjuje, jer je odbačen kao neustavan, dok s druge strane traži formiranje Zajednice s opštinama sa srpskom većinom na Kosovu. Podsetio je da je sporazum o Zajednici odbačen kroz odluku Ustavnog suda Kosova, koja konstatuje da taj sporazum nije u skladu sa kosovskim ustavom.

Takođe, Konjufca smatra da Srbija koristi nepriznanje Kosova od pet zemalja članica Evropske unije i vrši pritisak na Kosovo kroz isticanje nejedinstvenog stava EU.

„Na sporazume treba gledati kao na jednu vrstu pažljive verifikacije onoga što je postignuto, onoga što je možda potpisano uz neka objašnjenja tadašnje Vlade Kosova da će nam oni doneti brzu integraciju u Evropsku uniju , čak se i liberalizacija viznog režima povezuje sa procesom dijaloga, ali mi nemamo ni jedno od toga“, rekao je Konjufca.

Predstavnica KDI-a koja prati dijalog Kosova i Srbije, Jeta Krasniqi je podsetila da je cilj ovakvih sastanaka bolje nadgledanje procesa dijaloga od strane Skupštine.

„Naš cilj je bila transparentnost, jer se ovaj proces ne ističe nekom velikom transparentnošću, znajući da je to generalno poverljiv proces. Još uvek postoje sporazumi koji još nisu u potpunosti objavljeni, poput Plana primene Sporazuma o pravosuđu, dokument koji još uvek nije javan, ali vidimo da se ti sporazumi sprovode i da u određenim tačkama ima primene, a u određenima je zastoj“, rekla je Krasniqi.

Violete Haxholli, istraživačica KDI-a je prezentujući izveštaj te organizacije, potencirala podeljenost političkih subjekata u odnosu na dijalog.

Armend Muja iz Pokreta “Samoopredeljenje”, predsednik Odbora za budžet, rad i transfere, istakao je da su neki sporazumi ubačeni u plan rada njegovog odbora, kao što su poseta carini na severu i sastanak sa Fondom za razvoj severa Kosova.

Muja je, takođe, podsetio da je Ustavni sud Kosova utvrdio kršenje ustava u sporazumu o Zajednici opština sa srpskom većinom.

„Ni Vlada Srbije ne vidi Zajednicu kroz pravne implikacije, oni su samo odobrili izveštaj. Oni nisu odobrili nijedan sporazum u svojoj Skupštini, tako da on ne postoji ni ovde, ni tamo. Oni to ne vide kao međunarodni sporazum, čudno mi na Kosovu to vidimo kao međunarodni sporazum“, rekao je Muja.

Predsednik Odbora za inostrane poslove Haki Abazi iz vladajućeg Pokreta “Samoopredeljenje” kazao je da Vašingtonski sporazum nije ratifikovan u Skupštini Kosova i da predstavlja samo obećanje, dok je predsednik Odbora za ekonomiju Skupštine Kosova Ferat Shala, iz opozicione Demokratske partije Kosova, kazao da se mora odlučiti da li će se Vašingtonski sporazum primeniti.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Skupštinski #odbori #nevladin #sektor #diskutovali #nadgledanju #dijaloga #Kosova #Srbije

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker