BALKAN

Slijepima potrebno ono što i ostalim građanima

[ad_1]

U svijetu danas se obilježava Međunarodni dan slijepih – dan bijelog štapa čiji je cilj podići svijest u cijelom društvu o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, kao i obavezama zajednice prema njima.

Slijepe i slabovidne osobe u Bosni i Hercegovini, njih oko 5.000, 15. oktobar i ove godine dočekuju u nezadovoljavajućem položaju. Napredak u njihovom ravnopravnom uključivanju u društvenu zajednicu je slab, a brojne su prepreke i dalje prisutne u ostvarivanju njihovih ljudskih prava.

To je prvenstveno zbog njihovog nezapošljavanja, nedovoljnog tiflotehničkih pomagala, još prisutne diskriminacije kojoj su izloženi…

Jedan od glavnih problema s kojima se slijepe osobe svakodnevno suočavaju je pristupačnost ulicama. Slijepe osobe u Kantonu Sarajevo su u nešto boljoj situaciji, u odnosu na druge gradove u Bosni i Hercegovini, posebno nakon prošlogodišnjeg otvaranja koridora na širem području Skenderije, jednog od najvažnijih projekata u Bosni i Hercegovini, koji im pomaže pri kretanju te omogućava samostalniji život.

Zahvaljujuću koridoru, Udruženje slijepih i slabovidnih osoba povezano je sa svim stajalištima javnih prevoza.

Senija Okić, predsjednica Udruženja slijepih Kantona Sarajevo, izjavila je za Anadolu Agency (AA) da se takvi projekti u Bosni i Hercegovini ne dešavaju često, a izuzetno su neophodni.

“Ulice nisu problem samo slijepim osobama, već i ostalim građanima. Problem su i električna vozila, koja se ne čuju, potreban je veći broj biciklističkih snaga. Nedostaju zvučni semafori. Dosta se radi, predstavnici vlasti nas slušaju, ali ne ide to željenim intenzitetom. Ono što slijepima treba, treba i ostalim građanima”, rekla je Okić.

Dodala je da su u prethodnom periodu akcenat aktivnosti stavili na korištenje modernih tehnologija, koje su u jeku pandemije koronavirusa neophodne svakom pojedincu.

“Tokom pandemije smo djelovali na način da edukujemo članove putem raznih društvenih platformi, poput Zoom-a, o tome kako da koriste moderne tehnologije. Edukaciju smo proširili i na članove unutar Bosne i Hercegovine, pa čak i u regionu. Prije nekoliko dana smo imali prvi konferenciju o modernim tehnologijama u Bosni i Hercegovini”, rekla je Okić.

Okić je također, profesorica historije u Javnoj ustanovi Centar za slijepu i slabovidnu djecu i omladinu Sarajevo, a ovim poslom se bavi već 20 godina. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i kako kaže njen put do uspjeha nije bio nimalo lagan.

Ističe da nema preciznih podataka o tome koliko je slijepih i slabovidnih osoba zaposleno u Bosni i Hercegovini, ali tvrdi da su Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, dobile mogućnost da se zaposle, ali samo na određeno vrijeme što je, ocijenila je, veliki problem.

Približno 285 miliona ljudi u svijetu je slijepo ili slabovidno. Od toga je 39 miliona slijepih osoba, a 246 miliona ima umjerena ili ozbiljna oštećenja vida.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#Slijepima #potrebno #ono #što #ostalim #građanima

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker