BALKAN

Srbija predstavlja centar negiranja genocida u regionu

[ad_1]

U Spomen sobi Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari predstavljen je izvještaj o negiranju genocida za 2021. godinu, javlja Anadolu Agency (AA).

Urednica izvještaja o negiranju genocida u Srebrenici za 2021. godinu Lejla Gačanica poručila je da je izvještaj na neki način pratio strukturu prošlogodišnjeg izvještaja propitujući kakve su to prakse negiranja genocida, gdje se pojavljuju, ko ih čini i na koji način se manifestiraju.

“Izvještaj je zapravo pokazao da se negiranje nastavlja, da je ono sistemski dio kulturološkog, društvenog pa i političkog pristupa genocidu u Srebrenici, kako u BiH tako i u regionu. Pratili smo, ne samo medije nego i to kako se u društvu manifestuje negiranje genocida primjećujući da su javni prostori ispunjeni izjavama i aktovima kojima se genocid u Srebrenici ili negira ili osporava. Primjećeno je i da oni koji su odgovorni za genocid, za koje postoje pravosnažne sudske presude se veličaju kao heroji”, pojasnila je Gačanica.

Prema njenim riječima, čak i sam 11. juli se slavi i veliča kao dan oslobođenja Srebrenice.

“Sve ovo je vrlo zabrinjavajuće i zbog toga ovaj izvještaj pokušava staviti u fokus šta je to što je potrebno uraditi, ne govorimo samo o problemu negiranja nego kako ga i riješiti”, istakla je Gačanica.

Naglasila je da je jako važno i dalje insistirati na zakonu, odnosno zakonskim odredbama koje bi zabranile negiranje genocida, ali i svih drugih ratnih zločina počinjenih u BiH.

“Dok sa druge strane aktivnu ulogu u zaustavljanju negiranja genocida ima i međunarodna zajednica i domaći političari, političari u regionu, ali i vjerske zajednice, novinari i obrazovni sistem”, dodala je Gačanica.

O izvještaju je govorio i direktor Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari Emir Suljagić.

“Mi ćemo ovo raditi svake godine, dakle ovo je jedna od stalnih aktivnosti Memorijalnog centra, započetih prošle godine. Ovo je drugi godišnji izvještaj. Za razliku od izvještaja prošle godine koji se više bavio narativima i taktikama, ovaj put smo to pokušali kvantificirati, pokušali smo doslovno izbrojati, dati broj negiranju genocida”, pojasnio je Suljagić.

Kako je kazao, podaci su poprilično zastrašujući.

“Zastrašujući su u smislu da se za Srbiju može reći da je negiranje genocida institucionalno, u smislu broja članaka koji se objavljuju i tvrdnji Srbija predstavlja centar, središte negiranja genocida u regionu. Da se to preljeva iz Srbije, kako u bh. entitet RS tako i Crnu Goru, ali i da je vodeći negator genocida u regionu Milorad Dodik”, rekao je Suljagić.

Prema njegovim riječima, ovo je način Memorijalnog centra zagovaranja zakonodavnog uređivanja negiranja genocida.

“To je i jedna od preporuka koja se iznosi u izvještaju. Ovim želimo da pošaljemo poruku ljudima koji se bave tim, koji pišu o tome, da postoji cijena za to i da će je platiti prije ili kasnije. Oni novinari koji sada sjede u svojim redakcijama i razmišljaju kako da napišu novi članak u kojem će negirati Srebrenicu, treba da znaju da pratimo, da ćemo ih registrovati”, dodao je Suljagić.

Nedim Jahić iz Memorijalnog centra Srebrenica kazao je da izvještaj obuhvata praćenje medijskog izvještavanja i svih javnih istupa od maja prošle do maja ove godine.

“Cilj izvještaja je na neki način pratiti ko su dužnosnici i ko su javne ličnosti koje negiraju genocid i spriječiti te prakse”, naglasio je Jahić.



[ad_2]

Source link
#Srbija #predstavlja #centar #negiranja #genocida #regionu

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker