Šta jesti u trudnoći?
Zajedno sa zdravim receptima za trudnice, može vam pomoći da smislite plan trudnoće koji podržava vašu dobrobit i zdrav razvoj vašeg djeteta.
Savjeti za planiranje obroka tokom trudnoće:
- Jaja
- Losos
- Grah
- Slatki krompir
- Integralne žitarice
- Orasi
- grčki jogurt
- Brokula i tamno lisnato zelje
- Nemasno meso i perad
- Šareno voće i povrće
- Avokado
- Sušeno voće
-Jaja su izvrstan izvor proteina, presudan dio vaše trudnoće. Aminokiseline koje tvore protein su gradivni blokovi ćelija u vašem tijelu – i djetetovih.
Jaja sadrže i više od desetak vitamina i minerala, uključujući holin. Holin – koji je uglavnom sadržan u žumanjcima, pa ga svakako dodajte – pomaže djetetovom mozgu i kičmenoj moždini da se pravilno razvijaju i pomaže u sprečavanju određenih urođenih mana.
Kombinirajte jaja sa bilo kojim povrćem i sirom koji imate pri ruci i dobit ćete fritaju. Ostaci – ako ih ima – savršeni su za doručak sljedeći dan.
-Omega-3 masne kiseline presudne su za razvoj bebinog mozga i čak mogu poboljšati vaše raspoloženje. Losos je izuzetno dobar izvor. Losos također pruža proteine i vitamin D, koji su vašoj bebi potrebni za zdrave kosti i zube.
Losos (kao i haringa, pastrmka, inćuni, sardine i sjenac) opcija je s niskom količinom žive za 8 do 12 unci morskih plodova koje se trudnice jedu svake sedmice. Saznajte više o sigurnom jedenju ribe tokom trudnoće.
-Grah – uključujući mahunarke poput leće, graška i kikirikija – dobar je izvor proteina i odličan izvor željeza, folata, kalijuma i magnezijuma. Svi su važni kad ste trudni.
-Cjelovite žitarice sadrže puno vlakana i hranjivih sastojaka, uključujući vitamine B, željezo, folnu kiselinu (ako je obogaćena), magnezij, antioksidant vitamin E i mineral selen. Sadrže i fitonutrijente, biljne spojeve koji štite ćelije.
-Orasi su jedan od najbogatijih izvora omega-3 biljnog porijekla. Oni su takođe dobar izvor magnezijuma, vlakana i proteina (koji vam trebaju više sad kad ste trudni). Zgrabite šaku oraha za užinu u toku ili ubacite malo u salatu.
-Grčki jogurt obično ima dvostruko više proteina od uobičajenog jogurta. Osim toga, odličan je izvor probiotika, vitamina B, fosfora i kalcijuma. Kalcijum pomaže u održavanju vlastitih kostiju i pomaže bebi da razvije zdrav kostur.
-Brokula i tamno lisnato zelje
Brokula i tamno lisnato povrće poput špinata, kelja i blitve prenatalne su superhrane, krcate vitaminima i hranjivim sastojcima, uključujući vitamine A, C i K, kao i kalcijumom, željezom i folatima. Također su bogate antioksidantima i vlaknima, što može olakšati zatvor.
-Meso je izvrstan izvor visokokvalitetnih proteina i dobar izvor vitamina B, željeza i cinka. Gvožđe isporučuje kiseonik ćelijama u vašem tijelu, a potrebno vam je više tokom trudnoće.
-Jesti puno zelenog, crvenog, narančastog, žutog i ljubičastog voća i povrća pomaže vama i vašoj bebi da dobijete razne hranjive sastojke. Svaka grupa boja sadrži različite vitamine i minerale. Paprika, na primjer, sadrži puno vitamina C (koji će vam pomoći da apsorbirate željezo), dok bobice pucaju antioksidansima. Salate su jednostavan način kombiniranja šarenog voća i povrća.
-Avokado sadrži visoko mononezasićene masne kiseline (zdrave masti), koje pomažu u izgradnji kože i mozga vaše bebe. Oni su takođe bogati vitaminom K, antioksidantima i folatima, što pomaže u sprečavanju određenih urođenih mana.
-Prenosivo, hranjivo, suho voće nudi dobru povremenu alternativu svježem voću koje je toliko važno u vašoj trudnoćnoj prehrani. Potražite sušeno voće bez dodanog šećera.
Ovisno o sušenom voću koje odaberete, pojačat ćete prehranu raznim vitaminima i mineralima (poput željeza), kao i antioksidantima i vlaknima. Suve šljive su, na primjer, isprobani lijek protiv zatvora koji muči toliko trudnica.