BALKAN

Stara planina bogatija za petnaestoro dece, nedostaje škola

Zvono osnovne škole “Sveti Sava” u staroplaninskom selu Visočka Ržana u Srbiji nečujno je nekoliko decenija. O vremenu kada je za njenim klupama sedelo na stotine đaka svedoče ostaci školskih tabli i dečji potpisi na oronulim zidovima. Međutim, postoji nada da će se tu ponovo učiti prva slova i brojevi jer u blizini živi nekoliko doseljenih porodica sa petnaestoro dece. Rado bi na časove išli baš tu.

Uz podršku mnogobrojnih prijatelja, porodice koje su se, u potrazi za mirnim i zdravim životom, na ovaj deo Stare planine doselile uglavnom iz Beograda, zalažu se za obnovu škole. Ekipa Anadolu Agency (AA) posetila ih je tokom jedne od humanitarnih akcija za prikupljanje 100.000 evra za podizanje nove školske zgrade.

Deo odeljenja popuniće mališani Velimirovića, porodice koja se doselila pre nekoliko godina i obnovila ovčarsku farmu. Oni su omogućili da i drugi slede njihov beg od urbanog života time što njihova farma sa 1.200 ovaca zapošljava bar po jednog člana ostalih doseljenih porodica.

“Njihovu energiju i želju za životom u prirodi prepoznalo je još nekoliko porodica koje su se doselile ovde usled korone. Nastava je tada bila sprovođena online i bilo je lakše da je deca odavde prate. Međutim, već u septembru bismo imali veliki problem. Da bismo to rešili, osnovali smo Fondaciju ‘Refarma’, a iza nje su firma u čijem je vlasništvu ovčarska farma i firma koja je vlasnik budućeg hotela na Staroj planini”, govori Milica Zdravković.

Iza odluke o osnivanju Fondacije, dodaje ona, stoji čvrsta zajednička ideja da se obezbede radna mesta za sve ljude koji bi želeli da svoj život nastave na planini sa bogatim prirodnim lepotama, ali siromašnom infrastrukturom. Fondacija će obezbeđivati osnovne uslove za život, a otvaranje škole pojavilo se kao primarni. Ona se nalazi na lokaciji pogodnoj za sadašnje i buduće đake celog kraja Gornji Visok.

“Da bismo vratili život, moramo da vratimo decu, a da bismo vratili decu, moramo da im vratimo školu”, naglašava Milica.

Snažnu podršku ovom cilju daje i čuvena jugoslovenska rok grupa “Kerber”, osnovana u Nišu pre 40 godina. Na njenom humanitarnom koncertu u školskom dvorištu u Visočkoj Ržani, na mestu gde se sličan nastup ne pamti, u rokenrolu je uživalo 2.000 ljudi. Za izgradnju škole prikupljeno je 580.000 dinara.

Pevač “Kebera” Goran Šepa Gale ponosan je što sa bendom na ovaj način učestvuje “u klasičnoj avanturi u surovoj i prelepoj planini kao što je Stara”.

“Isprovocirani smo jednom neverovatnom pričom. To su ljudi koji su napustili urbane sredine i hteli da ukoče. Jednostavno, nekad čoveku dođe da ukoči. Imali su prognoze da će izdržati svega dva-tri meseca, izdržali su par godina i odlučiil da ostanu zauvek. Dolaze i kumovi, dolaze i prijatelji, dolaze Zemunci, Dorćolci, iz centra Beograda, “kruga dvojke”… Kažu da je ovo mesto stvarno raj i da žele da ostanu. Njihova deca ne razmišljaju o vraćanju, sva su deca sebe našla”, priča Gale.

Veruje da će se planovi petnaestoro đaka i njihovih roditelja ostvariti.

“Meni je njihova odluka o životu toliko iskrena i toliko jaka. Ovo je početak našeg rada da animiramo ceo ovaj kraj i da rokenrol dođe ovde, što je nekada bila nemoguća misija, Mi smo bend koji pripada ljudima, koji veruje u bajku i veruje da ne postoji nemoguće. Dodir sa prirodom humanizuje sve nas”, govori Gale.

Ako škola do septembra ne bude sagrađena, đaci bi morali da putuju tridesetak kilometara do Pirota jer njihovi roditelji selidbu u prethodne domove ne vide kao mogućnost.

Staroplaninska sela u okolini Pirota uglavnom su napuštena – puna su urušenih kuća uraslih u travu. Nema mladih, ambulanti, prodavnica… Iako izraženiji u južnoj Srbiji, problem odumiranja sela prisutan je u celoj zemlji. Država pokušava da ga reši time što je oktobra prošle godine prvi put u svojoj istoriji osnovala Ministarstvo za brigu o selu. Prema njegovim podacima, u Srbiji ima 200.000 napuštenih kuća, a vlasnik je nepoznat za četvrtinu njih.

Fondacija “Refarma”, kako u njoj ističu, vraća život na planinu. Najavljuju da će se ubuduće baviti i problemima starijih generacija jer, kako kažu, “svi na Staroj planini zaslužuju srećan i bezbrižan život, iste mogućnosti, iste uslove i iste šanse kao stanovnici razvijenih delova zemlje”.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Stara #planina #bogatija #petnaestoro #dece #nedostaje #škola

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker