BALKANBIHCRNA HRONIKAKanton SarajevoLokalne vijestiNAJNOVIJE VIJESTINOVITETIPOLITIKAREGIONSVIJET

Stefan Schwarz: 9. januar je dan pokretanja genocida u Bosni

9. januar 1992. kojeg u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska slave kao dan tog entiteta, označio je kao dan pokretanja genocida u Bosni.

 

Direktor Evropskog balkanskog instituta i bivši zastupnik u Bundestagu Stefan Schwarz 9. januar 1992. kojeg u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska slave kao dan tog entiteta, označio je kao dan pokretanja genocida u Bosni.

“Pomirenje započinje istinom: Republika Srpska je entitet genocida. Stoga nema pravo da postoji. Dayton i RS moraju biti zamijenjeni modernim evropskim ustavom“, napisao je Schwarz u tekstu koji je objavio na društvenoj mreži Facebook.

“Danas se 9. januar ‘slavi’ kao datum osnivanja Republike Srpske od strane ekstremista i rasista, od strane političara poput Dodika, Vučića i Putina. Tada ga je proglasio ratni zločinac Karadžić, koji je u međuvremenu osuđen. Ovaj entitet je natopljen krvlju desetinama hiljada nevinih (!) žrtava genocida koje su ubijene u Prijedoru, Foči, Srebrenici i Žepi i stotinama drugih gradova i sela iz samo jednog: jer nisu bili Srbi. 9. januara 1992. godine oko uspostavljanja Republike Srpske nije ništa drugo nego plijen najvećeg genocida u Evropi, od Hitlera i Staljina. Radi se o više nego samo o Srebrenici, ma koliko užasno tamo bilo“.

Schwarz je tokom rata devedesetih kao mladi političar CDU-a i zastupnik Bundestaga bio jako angažiran za Bosnu i Hercegovinu. Često kritikuje Dejtonski mirovni sporazum, za kojeg kaže da je zaustavio rat u BiH ali i nagradio sa pola države one koji su odgovorni za genocid.

U pobjedi Joea Bidena na američkim predsjedničkim izborima vidi priliku da Bosna i Hercegovina postane „normalna država“.

„Moramo da izađemo iz Dejtona i da se ponovo vratimo Bosni i Hercegovini kao normalnoj evropskoj zemlji. To će dati nadu ljudima, to će dati nove šanse državi na njenom putu u Evropu“, rekao je Schwarz al Jazeeri povodom 25. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker