SPORT

Švedska pobjedom nad Španijom osigurala peti put evropski tron

Rukometaši Švedske savladali su Španiju sa 27:26 u finalu Evropskog prvenstva, čime su se po peti put popeli na evropski tron, javlja Anadolu Agency (AA).

Odluka je pala nakon isteka vremena za igru ​​kada je Niclas Ekberg iskoristio jedanaesterac. Šveđani su osvojili titulu prvaka Evrope prvi put od 2002. godine.

Španci su morali da se zadovolje srebrnom medaljom nakon dvije uzastopne titule.

U prvom poluvremenu dominirali su Šveđani, koji su najvećim dijelom vodili sa dva gola, posljednji u 23. minuti kada je Felix Claar pogodio za 11:9. Španci su u poslednjim minutama presekli rivala i prvi put poveli serijom od tri gola (12:11), a na odmor otišli sa istom razlikom (13:12).

Među Špancima, Angel Fernandez Perez je bio najefikasniji u ovom periodu, koji je postigao četiri gola. Za Šveđane niko nije postigao više od dva gola, pa je golman Andreas Palicka bio oduševljeniji nekim ludim odbranama, a radovao se i jednom golu. Šveđanin Hampus Wanne probio je dva penala u prvom poluvremenu.

U nastavku se igralo dosta ujednačeno ali su Šveđani na kraju ipak slavili sa 27:26.

U reprezentaciji Švedske najefikasniji su bili Bergendahl i Ekberg sa po pet golova te Wanne sa četiri, a u reprezentaciji Španije Gomez i Figueras sa po šest golova.

Ranije danas rukometna reprezentacija Danske savladala je ekipu Francuske rezultatom 35:32 i time izborila treće mjesto, odnosno bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu u rukometu.

Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.