NAJNOVIJE VIJESTIPOLITIKASVIJET

Težak period čeka Gustava Petra, koji je pobijedio na predsjedničkim izborima u Kolumbiji

Gustavo Petro, koji je u nedjelju pobijedio u drugom krugu predsjedničkih izbora u Kolumbiji, morat će se upustiti u dijalog s drugim strankama kako bi svoja obećanja ostvario.

 

Prema rezultatima anketa, kojih je 100 posto otvoreno u zemlji, Petro, kandidat Koalicije Istorijski pakt, dobio je najviše glasova sa 50,44 posto i postao 60. predsjednik Kolumbije.

Rodolfo Hernandez, kandidat Lige antikorupcijskih rukovodilaca, koji je iznenađeno bio Petrov protivnik u prvom krugu izbora 29. maja u Kolumbiji, dobio je 47,31 posto glasova, uprkos podršci desničarskih birača.

U zemlji, u kojoj je odziv birača dostigao najviši nivo od 1998. godine, glasalo je 22 miliona 658 hiljada 670 ljudi od više od 39 miliona registrovanih birača.

Petro, za kojeg se očekuje da uspostavi prvu ljevičarsku vladu u kolumbijskoj historiji, dobio je 11 miliona 281 hiljadu glasova, dok je njegov rival Hernandez dobio glasove od 10 miliona 580 hiljada 399 ljudi.

Petro je dobio najveći broj glasova u 18 od 32 administrativna okruga u zemlji, dok je Hernandez uspio u 15 okruga.

Broj Kolumbijaca koji nisu dali prednost oba kandidata i dali prazne glasove na izborima zabilježen je kao 271 hiljada 644.

Navodi se da će Petro morati da pokuca i na vrata ostalih stranaka na izborima za Kongres 13. marta, budući da nije mogao postići dovoljnu većinu za promjenu zakona uprkos povećanju broja mjesta u Senatu.

Analitičari su jedinstveni u stavu da je u zemlji duboka polarizacija i da se Petro, koji obećava velike promjene javnosti, suočava sa ozbiljnim poteškoćama u realizaciji svojih akcija.

Mirovni proces sa FARC-om i ELN-om
Nakon potpisivanja mirovnog sporazuma sa Revolucionarnim oružanim snagama Kolumbije (FARC) u novembru 2016. godine, Petro je izjavio da mirovni proces treba ojačati, jer su mnogi bivši pripadnici FARC-a ubijeni.

Navodi se da će Petro, koji želi ponovo započeti mirovne pregovore sa Oslobodilačkom nacionalnom armijom (ELN), poznatom kao najveća oružana organizacija u zemlji nakon FARC-a, poduzeti korake za rješavanje ovog problema nakon što preuzme zadatak.

Društveni komunikator i istraživač politike sa Univerziteta Pontificia Bolivariana, dr. Horhe Andres Rico Zapata rekao je dopisniku AA da nakon Petrove izborne pobjede ne treba očekivati ​​da se problemi koji su se godinama gomilali u zemlji zbog društvenih i političkih razloga, odjednom riješe.

Riko je naveo da u državi treba jačati demokratiju, institucionalizam i podjelu vlasti i naveo da će za Petra na početku biti poteškoća.

– “Važno je kako se vode odnosi sa Venecuelom”

Govoreći o sigurnosnim problemima koji proizlaze iz oružanih sukoba u Kolumbiji, Rico je rekao: “Neophodno je razumjeti vrste nasilja i faktore koji uzrokuju nestabilnost u zemlji, važno je kako će Petro nacrtati mapu puta sa sigurnosnim snagama.”

Skrećući pažnju na aktivnosti ELN-a i raznih oružanih grupa na kolumbijsko-venecuelskoj granici, Rico je rekao: “Kao rezultat nemara venecuelanske vlade, prisustvo kriminalnih organizacija na granici se povećava. Važno je kako odnosi s Venecuelom provode se kako bi se osigurala sigurnost na granici.”

Navodeći da predsjednik ne treba da se ponaša po ideološkom afinitetu prilikom formiranja svog kabineta, Rico je rekao: “Trebalo bi da postoji kabinet koji zna kako se upravlja jer je on i predsjednik onih koji nisu glasali za njega. Želim mu uspjeh. “

povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker