Vijesti iz Turske

Tim naučnika iz Turkiye stigao na ostrvo Horseshoe na Antarktiku

Tim istraživača i naučnika iz Turkiye stigao je na Antarktik kako bi proveo naučna istraživanja u okviru šeste antarktičke ekspedicije, javlja Anadolu Agency (AA).

Tim iz Turkiye je nakon dugog putovanja stigao na ostrvo Horseshoe, gdje se nalazi privremena Turska naučna baza.

Tim od 20 članova mjesec i pol će provoditi studije na zamrznutom kontinentu u sklopu 14 projekata u različitim naučnim oblastima. Dva istraživača iz Portugala i Bugarske također su se pridružila timu u Nacionalnoj antarktičkoj znanstvenoj ekspediciji Turkiye.

Tim naučnika iz Turkiye stigao na ostrvo Horseshoe na Antarktiku

Tokom ekspedicije testirat će se i neki nacionalno razvijeni tehnološki proizvodi.

14.02.2022

Tim naučnika iz Turkiye stigao na ostrvo Horseshoe na Antarktiku

Tim iz Turkiye je nakon dugog putovanja stigao na ostrvo Horseshoe, gdje se nalazi privremena Turska naučna baza

Šesta antarktička ekspedicija se provodi pod pokroviteljstvom Ureda predsjednika Turkiye u koordinaciju Instituta za polarna istraživanja TUBITAK-a (Centar za naučna i tehnološka istraživanja Turkiye).

Nakon što su stigli do antarktičkog kontinenta, tim naučnika iz Turkiye se zaputio ka jugu, prolazeći preko ostrva Livingston, gdje se nalazi bugarska baza, a zatim i moreuze Bransfield i Gerlanche, kanal Lemarie i moreuz Penola.

Ogromne sante leda u moreuzu Penola i kanalu Grandidier otežali su brodu pravolinijsko kretanje zbog čega je plovilo u određenim područjima usporilo kretanje.

Povremeno su brod na kojem se nalazi istraživačka delegacija pratili grbavi kitovi, pingvini i foke.

Tim naučnika iz Turkiye stigao na ostrvo Horseshoe na Antarktiku

Vremenski uvjeti i temperature ispod nula stepeni u pojedinim momentima su bili dosta izazovni za učesnike ekspedicije.

Tim stručnjaka koji je činio Četvrtu nacionalnu misiju Turkiye u februaru 2020. godine uspostavili su prvu fiksnu stanicu Globalnog satelitskog navigacijskog sistema (GNSS), prvu takvu izvan granica Republike Turkiye. Stanica je formirana na otoku Dismal, koji je udaljen 73 kilometra od otoka Horseshoea.

Ilyas Akpinar, član tima naučnika, istakao je da je šesta antarktička ekspedicija važna za dodatna istraživanja koja planiraju provoditi na Antarktiku.

Tim naučnika iz Turkiye stigao na ostrvo Horseshoe na Antarktiku

“Nauka o geodeziji se bavi oblikom zemlje, njenom lokacijom i gravitacijskim poljem. Globalni satelitski navigacijski sistemi GNSS osim određivanja naše trenutne lokacije mogu se koristiti i za rješavanje problema navigacije, otkrivanje promjena u nivou mora, kao i za otkrivanje i praćenje tektonskih aktivnosti”, kazao je Akpinar.

Podsjetio je da Turkiye trenutno ima tri fiksne stanice GNSS na tom području na antarktičkom kontinentu.

Tim naučnika iz Turkiye stigao na ostrvo Horseshoe na Antarktiku

“Mjerenja koja smo već proveli važna su u smislu otkrivanja ne samo kopna, već i tektonskih promjena vezanih za okeane. Također, ovo će nam omogućiti da doprinesemo naučnim istraživanjima o Antarktiku”, dodao je.

Zamjenik vođe ekspedicije Hasan Hakan Yavasoglu istakao je da su na ostrvo Horseshoe stigli nakon dugog putovanja koje je trajalo 21 dan.

Tim naučnika iz Turkiye stigao na ostrvo Horseshoe na Antarktiku

“Prvo smo stigli do ostrva Dismal, a zatim do ostrva Horseshoe. Naš tim trenutno završava izviđanje na terenu. Od danas počinjemo naša naučna istraživanja. Ove godine, tokom izvođenja naše ekspedicije biće realizovano ukupno 14 naučnih projekata. Ovdje smo zajedno s našim profesorima koji će se uglavnom baviti naukama o živim bićima, fizičkim naukama i naukama o Zemlji”, kazao je Yavasoglu.

Horseshoe je ostrvo dugo 12 kilometara i široko 6 kilometara koje zauzima veći dio ulaza u Square Bay, duž zapadne obale Graham Landa na Antarktiku. Otkrila ga je i nazvala britanska ekspedicija pod vodstvom Johna Rymilla koji je mapirao područje kopnom i iz zraka 1936-37. godine.

Tim naučnika iz Turkiye stigao na ostrvo Horseshoe na Antarktiku

Antarktik ili Antarktika je kontinent na kojem se nalazi zemljin Južni pol. To je najhladnije mjesto na Zemlji i gotovo uvijek je prekriven ledom. Antarktik je otkriven u januaru 1912. godine. Antarktik je peti po veličini kontinent na Zemlji, ali sa daleko najmanjim brojem stanovnika, budući da na njemu nema stalnih stanovnika.

Međunarodnim antarktičkim sporazumom iz 1959. godine tim kontinentom upravljaju Naučno vijeće za arktička istraživanja (SCAR) i Vijeće menadžera nacionalnih antarktičkih programa (COMNAP).



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Tim #naučnika #Turkiye #stigao #ostrvo #Horseshoe #Antarktiku

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker