Tokom pandemije gastronomija imala najveće gubitke
Poslovna komora Kosova (PSK) predstavila je istraživanje koje pokazuje da je posledicama pandemije COVID-19 najviše pogođen sektor gastronomije, dok su apoteke i prehrambene prodavnice imale porast prometa
Portparolka PSK-a Fjolla Smaili predstavila je istraživenje na temu “Uticaj pandemije na ekonomiju i posledice krize izazvane COVID-19“, koje je sprovedeno na 250 malih i srednjih privatnih preduzeća.
Smaili je naglasila da su najviše pogođeni sektori gastronomija koja je imala gubitke od 66 posto, dok su apoteke i prehrambene prodavnice imale porast prometa od 70,8 posto.
Istraživanje je pokazalo da je 44 posto preduzeća smanjilo broj zaposlenih sa pet na jednog, dok je 81 posto ispitanika izjavilo da nije povećavalo broj zaposlenih.
“Predstavnici ispitanih preduzeća, njih 51,1 odsto reklo da je nekako uspelo da održi broj zaposlenih. Četiri odsto je reklo da je smanjilo broj zaposlenih sa deset na pet ljudi, dok je jedan odsto reklo da je broj zaposlenih smanjilo sa 30 na 20 ljudi”, naglasila je Smaili.
Što se tiče smanjenja godišnjih prihoda preduzeća, 28,4 posto njih je reklo da su im godišnji prihodi smanjeni za više od 50 posto, ostali su prijavili manje gubitke, dok je samo 13,5 posto njih izjavilo da nije bilo smanjenja prihoda od nastupa pandemije.
“Povratak u prethodno stanje privrede trajaće godinu dana smatra 7,2 ispitanika, 27,2 procenta reklo je da će biti potrebne dve godine, dok je 39,6 posto izjavilo da će trebati tri godine, a 26 posto njih smatra da će trajati duže od tri godine”, naglasila je Samili.
Predstavnici 76 odsto ispitanih preduzeća smatraju da je državna pomoć privatnom sektoru tokom pandemije zakasnila i da je bila mala. Njih 18 procenata smatra da je pomoć malo zakasnela, dok je samo šest procenata reklo da je pomoć blagovremena i prikladna.
Poslovna komora Kosova preporučuje Vladi da radnici koji su otpušteni budu finansijski podržani. Zatraženo je od institucija da preduzmu konkretne mere kako bi se pružila pomoć preduzećima u prevazilaženju teške pandemijske situacije.
Takođe su rekli da bi odluke odgovarajućih institucija u vezi sa novim merama protiv širenja pandemije COVID-19 trebale da se donose u koordinaciji sa privrednim komorama i uzimajući u obzir interese preduzeća.