Turska je i 2020. godine nastavila provoditi humanu vanjsku politiku
Šef turske diplomatije Mevlut Cavusoglu izjavio je da je njegova zemlja i tokom 2020. godine probleme, izazove i tenzije pokušavala rješavati dijalogom i diplomatijom, javlja AA).
“Kao i uvijek, i 2020. godine prioritet nam je bila diplomatija. Kada bi diplomatija bila onemogućena, išli smo na teren i opet otvarali put dijalogu i diplomatiji”, rekao je Cavusoglu u obraćanju o rezultatima vanjske politike Turske u 2020. godini.
Istakao je da je Turska tokom godine na izmaku, uprkos krizi izazvanoj pandemijom koronavirusa, nastavila provoditi svoju pokretačku i humanu vanjsku politiku.
“Uvijek smo bili na strani diplomatije. Usprkos pandemiji, postali smo važan akter dešavanja u Siriji, Libiji, Istočnom Mediteranu, Kipru i Nagorno-Karabakhu. Ovo su vrlo važna postignuća. Ponekad smo određivali pravila igre. Ponekad smo prekidali igru koja je bila protiv interesa naše zemlje”, kazao je.
Naglasio je da su svjesni da nisu svi bili zadovoljni kada bi Turska poduzela određene korake u cilju ostvarenja svojih legitimnih interesa.
“Naš prioritet nije da udovoljimo nekima. Naš prioritet je zaštititi interese Turske i našeg naroda. Istočni Mediteran je također jedan od njih. Kada naši apeli na dijalog u Istočnom Mediteranu nisu dali rezultate, tada smo djelovali na terenu protiv jednostranih postupaka i zajedno s našim brodovima ‘Oruc Reis’, ‘Barbaros’ i ‘Yavuz’ zavijorili smo zastavu Turske”, rekao je Cavusoglu te dodao:
“Svima smo pokazali da se bez nas ne može ništa uraditi, ne samo u priobalnim zemljama oko Istočnog Mediterana, ne samo Evropskoj uniji, već svima. I naši prijatelji i neprijatelji su se uvjerili u to šta smo u stanju uraditi. Ali zaista naša želja je da Istočni Mediteran bude područje mira i stabilnosti. U tom smislu, želimo da ovdje svi podrže poštenu raspodjelu. Stoga, nastavljamo sarađivati s EU na održavanju multilateralne konferencije koju je Briselu predložio naš predsjednik”, kazao je Cavusoglu.
Podsjetio je da su 2020. godinu po pitanju odnosa Turske i Evropske unije obilježili usponi i padovi, a bilo je i napetosti posebno zbog Grčke, uprave kiparskih Grka te Francuske. Dodao je kako je, uprkos svemu, na samitu lidera EU u decembru poduzet razuman korak.
“Prepoznajući važnost odnosa s Turskom, umjesto izazivanja napetosti, na samitu su dominirali stavovi zemalja koje žele uspostaviti bolji dijalog s Ankarom. Naravno, u završnoj deklaraciji postoje i pitanja kojima nismo zadovoljni. Ipak, spremni smo sljedeće godine voditi odnose s EU u pozitivnijem okruženju. Očekujemo isto i od EU”, rekao je šef turske diplomatije.
Komentarišući odnose Turske sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), napomenuo je da nije bitno da li su blage ili teške sankcije koje je SAD posredstvom mehanizma CAATSA uveo Turskoj, dodajući kako je to pogrešna odluka u političkom smislu te da predstavlja napad na suverena prava njegove zemlje.
Cavusoglu je istakao da je već iznijet prijedlog o formiranju radne grupe koja bi se bavila pitanjem američkih sankcija protiv Turske.
“SAD je ponudio formiranje zajedničke radne grupe za pitanje američkih sankcija CAATS protiv Turske”, kazao je Cavusoglu.
Naglasio je kako je njegova zemlja uvijek na strani dijaloga te da je, prema tome, prihvatila takav prijedlog.
#Turska #godine #nastavila #provoditi #humanu #vanjsku #politiku