BALKAN

U Turkiye smo primijenili ono što smo ranije naučili

[ad_1]

Članova spasilačkih i medicinskih ekipa iz cijele Bosne i Hercegovine učestvovalo je danas u Sarajevu u zajedničkoj pokaznoj vježbi potrage i spašavanja u urbanim sredinama, javlja Anadolija.

Turska agencija za saradnju i koordinaciju (TIKA) u saradnji sa Međunarodnom asocijacijom doktora (AID) i Službom za potragu i spašavanje iz Ankare (ANSAR) u periodu između 7. i 13. maja ove godine u Sarajevu realizuje obuku potrage i spašavanja u urbanim sredinama, te obuku za medicinsku potragu i spašavanje i uvod u hitne situacije.

Riječ je o obukama u okviru Programa za intervencije u hitnim i slučajevima prirodnih katastrofa (ADAMEP), te Programa za jačanje kapaciteta urgentne medicine (ATKAP), koje TIKA realizuje u Bosni i Hercegovini još od 2017. godine, a u koordinaciji sa Ministarstvom sigurnosti Bosne i Hercegovine.

Projekat je ove godine okupio oko 35 zdravstvenih radnika i 30 pripadnika spasilačkih službi sa prostora čitave Bosne i Hercegovine.

Danas je održana pokazna vježba gdje su ekipe došle na mjesto pogođeno zemljotresom, tačnije u urušen objekat.

Erdinc Isik, koordinator TIKA-e za Bosnu i Hercegovinu, podsjetio je da ova institucija u ime Turkiye od 2017. godine realizuje ovu vrstu obuka.

“Ove godine imamo situaciju da smo spojili spasioce i medicinske timove. Obukama je prisustvovalo oko 60 učesnika sa područja cijele Bosne i Hercegovine. U proteklom periodu smo educirali više od 200 osoba u Bosni i Hercegovini. Nakon zemljotresa koji su se, nažalost, dogodili u Turkiye, vidjeli smo koliko su bitne ove obuke, koliko je bitno da imamo spremne obučene ljude”, pojasnio je Isik.

Kako je kazao, i u narednom periodu će nastaviti da dijele njihova iskustva sa Bosnom i Hercegovinom.

“Sa Bosnom i Hercegovinom imamo dugogodišnju saradnju na polju edukacije službi spasilaca. Oni su svoje znanje i primijenili u Turkiye. Veliki dio učesnika današnje vježbe je bio u Turkiye i zahvalni smo na njihovoj pomoći i požrtvovanosti koju su pokazali s ciljem spašavanja ljudskih života”, istakao je Isik.

Zahvalio se još jednom Bosni i Hercegovini na njenom doprinosu u spašavanju života u Turkiye.

Fahrudin Dobrača je kao vođa tima Gorske službe za spašavanje općine Novi Grad Sarajevo početkom februara učestvovao u akcijama spašavanja nakon razornih zemljotresa u Turkiye. Danas je bio u svojstvu instruktora i tim lidera cijele pokazne vježbe.

“Danas su tu bili članovi spasilačkih službi iz cijele Bosne i Hercegovine. Radi se sinergija svih službi spašavanja. Ovo je zahtjevna i velika vježba. Poučeni iskustvom iz Turkiye, nažalost, koja je doživjela veliku tragediju, nastavljamo edukacije i saradnju”, pojasnio je Dobrača.

Podsjetio je da su timovi iz Turkiye u prethodnom periodu obučili instruktore iz Bosne i Hercegovine.

“Zajednički radimo na ojačavanju naših timova iz Bosne i Hercegovine. Ovo je potraga i spašavanje u urbanim sredinama, dakle zemljotresima i ruševinama”, izjavio je Dobrača.

Podsjetio je da su početkom februara ekipe iz Bosne i Hercegovine učestvovale u akcijama spašavanja u Turkiye gdje su spasili deset osoba.

Belma Mahmić iz Federalne uprave civilne zaštite jedna je od učesnika danas održane pokazne vježbe. U Federalnoj upravi civilne zaštite je oko pet godina. Bila je i u timu iz Bosne i Hercegovine koji su početkom februara učestvovali u akcijama traženja i spašavanja nakon razornih zemljotresa u Turkiye.

“Učestvovala sam u akciji spašavanja u Turkiye. To je bilo nevjerovatno iskustvo. To je bilo nešto što nikada neću zaboraviti. Vježba je vježba, ali to što smo tamo doživjeli i kako smo se tamo ponijeli je nešto drugo. U tim momentima reagujete emotivno”, ispričala je Mahmić.

Prema njenim riječima, u Turkiye su primijenili iskustvo koje su stekli tokom godina.

“I prije ove vježbe smo imali razne obuke i vježbe koje smo realizovali sa Turkiye. Primijenili smo samo ono što su nas oni ranije naučili. Jedina je razlika što smo to ljudski i emotivnije doživjeli”, pojasnila je Mahmić.

U Turkiye joj je najteže pala situacija kada su tokom jedne akcije u jednoj ruševini podigli ploču i tamo zatekli majku sa djecom u zagrljaju koja su bila mrtva.

Istakla je da su obuke i vježbe jako bitne za posao kojim se bave.

“Ono što se desilo u Turkiye, može da se vrlo lako desi i ovdje, susjedima…Ovaj vid vježbi treba da bude i češći”, dodala je Mahmić.

Među instruktorima iz Turkiye koji su stigli u Bosnu i Hercegovinu je i Omer Unal, instruktor za spašavanje u urbanim sredinama, planinsko spašavanje i potragu, na vodi i pod vodom, a koji je inače državni službenik u Ankari, a dobrovoljno učestvuje na obukama ovog tipa.

“Od 2017. godine dolazim u Bosnu i Hercegovinu kako bi sa kolegama obavio obuke. Nakon zemljotresa u Turkiye, obradovali smo se kada su nam se pridružili naši prijatelji iz Bosne i Hercegovine, naši učenici. Cilj naših obuka je i bio jačanje međunarodne saradnje i kapaciteta, na dođemo na nivo da možemo kvalitetno djelovati. To smo i vidjeli u Turkiye. Spasioci iz Bosne i Hercegovine su veoma kvalitetno i profesionalno obavili svoj posao”, istakao je Unal.

Kako je kazao, to je dokaz da su proteklih godina dobro radili svoj posao i uspješno obavili obuke.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#Turkiye #smo #primijenili #ono #što #smo #ranije #naučili

povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker