U Zagrebu otvorena izložba „Djetinjstvo u davna vremena”
[ad_1]
U Etnografskom muzeju otvorena je gostujuća izložba Instituta za arheologiju i Arheološkog muzeja u Zagrebu “Djetinjstvo u davna vremena”, koja je dio velikog izložbenog projekta Etnografskog muzeja „Igračke – djetinjstvo zauvijek”, javlja Anadolu Agency (AA).
Koautorica izložbe Daria Ložnjak Dizdar s Instituta za arheologiju navela je kako je izložba “Djetinjstvo u davna vremena” zbirka arheoloških predmeta koji pokazuju tragove djece u prapovijesnim društvima i zajednicama u razdoblju od bakrenog do željeznog doba, od 3.500 godine pr.n.e. pa sve do 9. godine n.e., kada Rimljani dolaze na lokalitete kontinentalne Hrvatske.
„Prikazali smo igračke ili predmete koji se vežu uz djecu koje smo pronašli u dječjim grobovima i koje smo paralelama povezali uz druge predmete koji su starijeg datuma i nemaju kontekst. Jedan od najstarijih nalaza je primjer namještaja iz Vučedola, a mlađi su nakit, fibule i željezni nožić datirani u željezno doba, pronađeni na groblju u mjestu Zvonimirovo pokraj Virovitice”, izjavila je Ložnjak Dizdar.
„Prethistorijska djeca živjela su na sličan način kao i djeca danas. Inspirirana i okružena prirodom crpila su svoja prva nadahnuća i znanja, radili svoje prve igračke. One od drveta, slame i trave nisu sačuvane nego predstavljamo one napravljene od trajnijih materijala. To su kopije predmeta kojima su se koristili i odrasli jer su ta djeca kroz igru učila uloge koje će kasnije imati u odraslom životu”, dodala je Ložnjak Dizdar.
Ivan Drnić, viši kustos sa Arheološkog muzeja u Zagrebu i koautor izložbe, istaknuo je kako ova izložba pokazuje različit odnos prema fenomenu igračaka nekoć, u davna vremena, i danas, što je vidljivo od samih materijala od kojih su te igračke bile napravljene.
„Igračke su bile izrađene od materijala koji su bili dostupni u najbližoj okolini, drvo, pečena zemlja, slama isl., a na arheološkim nalazištima pronalazimo samo dio korištenih predmeta koji su, ako su izrađeni od organskog materijala, vremenom uglavnom propali, tako da je dio predmeta vezan uz djecu i djetinjstvo nepovratno nestao. Od predmeta koji su ostali sačuvani nastojimo složiti mozaik i dobiti širu sliku, u ovom slučaju o djetinjstvu u davna vremena”, kazao je Drnić.
Vremena su bila okrutnija, živjelo se kraće i dječja igra bila je samo priprema za stvaran život, za buduća zanimanja djece, jer djeca su puno ranije ulazila u svijet odraslih.
Između ostalog, pronađene su i izložene keramičke posude koje su služile za dohranu male djece, jer su na stijenkama pronađeni ostaci životinjskog mlijeka, zatim zvečke koje su mogle služiti, osim za igru, i za obredne rituale, odnosno za tjeranje zlih duhova od male djece kao najranjivijeg dijela društvene zajednice.
Izložba u zagrebačkom Etnografskom muzeju ostaje otvorena do 6. veljače 2022. godine.
[ad_2]
Source link
#Zagrebu #otvorena #izložba #Djetinjstvo #davna #vremena