Ured za borbu protiv korupcije prezentirao Analizu antikorupcijskog okruženja u Kantonu Sarajevo
[ad_1]
Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo danas je javnosti prezentirao Analizu antikorupcijskog okruženja u javnom sektoru za 2021. godinu, a u njemu se navodi da je zapošljavanje i dalje gorući problem kada je u pitanju korupcija u javnom sektoru, javlja Anadolu Agency (AA).
Problem korupcije u javnom sektoru Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS nastoji rješavati strateškim pristupom u kontekstu jačanja antikorupcijskog sistema kantona.
Šef Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo Erduan Kafedžić izjavio je da je opširni izvještaj dostupan i javnosti na službenoj Internet stranici ureda.
“Da bi smo strateški mogli planirati i jačati antikoruptivni sistem u Kantonu Sarajevo, potrebno je napraviti sveobuhvatnu analizu i doći do pokazatelja problema, podvući crtu, napraviti inventuru i vidjeti koji su to strateški koraci koje trebamo napraviti u narednim aktivnostima. Ovu analizu možete posmatrati odvojeno jer je rasčlanjena na 18 međusobno nepovezanih oblasti, međutim, itekako ih treba posmatrati u cjelokupnom kontekstu. U okviru analize smo izolovali niz novih koruptivnih rizika koji su se javili. Također želim da izrazim zadovoljstvo što je prethodna analiza iz decembra 2020. godine izazvala zaista pozitivne efekte i polučila rezultate koje smo očekivali“, kazao je Kafedžić.
– Zapošljavanje i dalje najveći problem kada je u pitanju korupcija u javnom sektoru –
Oblasti koje tretira ova analiza su informacioni sistem, segment prijave korupcije, sredstva za reprezentaciju javnih funkcionera, Zakon o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosilaca javnih funkcija, proces supervizije zapošljavanja, proces javnih nabavki, revizija diploma, propisani uslovi za imenovanje rukovodilaca, ugovori o radu nosilaca javnih funkcija, registri imenovanih zaposlenih lica, integracija jedinica lokalne samouprave u antikorupcijski sistem, registri uspostavljeni u 2021. godini, političke promjene u sazivu zakonodavnih i izvršnih organa, analize ureda i rezultati analiza, revizorski izvještaji i konflikti i neosnovane beneficije kod nosilaca javnih funkcija.
“Prošle godine smo prezentirali da je zapošljavanje najveći problem kada je u pitanju korupcija i nepravilnosti u javnom sektoru. I ove godine taj problem visoko kotira i dominira u javnom sektoru“, kazao je Kafedžić.
Ured će inicirati prijedlog da se ukine institut supervizije, a da se poveća odgovornost nosilaca javnih funkcija i komisije pri zapošljavanju u javnom sektoru KS.
Kafedžić je kazao da se u analizi vidi stalni broj prijava korupcije, a najavio je da će ured u narednom periodu posvetiti dosta pažnje procesu gradnje i prostornog planiranja te je poručio da će imati hrabrosti i znanja da objave zaista poražavajuće činjenice kada je u pitanju uništavanje prirodnih resursa u oblasti gradnje i prostornog planiranja.
Rezultati i dosadašnja dostignuća na polju izgradnje antikorupcijskog sistema u Kantonu Sarajevo ostvareni su u aktivnoj saradnji sa organizacijama međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini. U tom kontekstu i ova javna prezentacija organizovana je u saradnji sa programom INL Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini.
– Korupcija je egzistencijalna prijetnja za BiH –
“Sjedinjene Američke Države su ponosne što podržavaju rad Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo. Kao što je naš ambasador ranije ovog mjeseca kazao, ured i njegov rad su model za cijelu BiH“, kazao je savjetnik iz ambasade SAD-a Eric Larson.
Ističući kako se ured suočava s pritiscima od politički povezanih subjekata koji žele zaustaviti njegov rad, Larson je poručio da je to apsolutno neprihvatljivo.
“Korupcija je egzistencijalna prijetnja za BiH. Zemlja doslovno umire, dok mladi bježe i traže prilike u inozemstvu“, upozorio je Larson.
Podsjetivši da je Bijela kuća nedavno predstavila strategiju borbe protiv korupcije, kazao je da je ta pojava prijetnja nacionalnoj sigurnosti, razvoju, demokraciji i stabilnosti te dodao da je borba protiv korupcije zato postala i ključni prioritet nacionalne sigurnosti SAD-a.
“SAD je posvećen podršci pouzdanim antikorupcijskim partnerima, kao što je Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo. I ova današnja analiza za 2021. godinu pokazuje da borba protiv korupcije iziskuje višestruki pristup. Prvo zahtijeva sistematski pristup i prati visokorizične sektore, poput urbanog planiranja i zdravstvene zaštite, da bi se vidjelo kako je takva korupcija organizirana, a vjerujte da je jako dobro organizirana. Drugo, traži integriranu istragu koja kombinira administrativne radnje sa krivičnim prijavama. Uposlenici i direktori koji nisu kvalifikovani, ili su počinili ozbiljne prekršaje, trebaju odmah biti administrativno uklonjeni sa pozicija čim se utvrde te radnje. One sa lažnim diplomama treba odmah administrativno ukloniti. Nezakonito dobijanje ugovora o nabavkama i urbanističke dozvole odmah treba poništiti. Treće i najvažnije, građani BiH trebaju ustati i reći dosta. SAD je spreman i dalje pomagati BiH u ovoj borbi. Ali, na kraju krajeva, ovo je vaša bitka“, poručio je Larson.
– Vladavina prava i borba protiv korupcije kao ključ evropskih integracija –
Predstavnica delegacije Evropske unije Mirna Brešan naglasila je da su vladavina prava i borba protiv korupcije ključni u procesu evropskih integracija i da čine dio temeljnih uslova koje zemlje pretendenti na članstvo u EU moraju ispuniti.
“Jačanje prevencije i borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije je jedan od 14 prioriteta navedenih u mišljenju komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji. To nije samo prioritet za BiH na njenom putu ka EU, već i jedan od najvećih prioriteta za sve građane BiH. Međutim, od 2019. godine, kada je objavljeno to mišljenje, vlasti BiH nisu napravile nikakav napredak u jačanju prevencije i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala“, kazala je Brešan i dodala:
“O razmjerama problema korupcije u BiH i cijeni koju građani plaćaju svjedoči i činjenica da se procjenjuje da su građani oštećeni za tri miliona maraka dnevno zbog korupcije i mita. Svi će se složiti da je riječ o vrlo ozbiljnim navodima, koji zahtijevaju hitnu pozornost političkih čelnika i relevantnih institucija javne uprave, izvršne vlasti i pravosuđa.“
Brešan je dalje kazala da je u izvještaju Evropske komisije navedeno da je Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo nastavio bilježiti dobar napredak, ali da ostaje izolovan, iako dobar primjer.
Dodala je da su, zahvaljujući radu ureda, standardi transparentnosti u Kantonu Sarajevo neusporedivo bolji od bilo kog drugog nivoa vlasti u BiH i da je neophodno da i drugi nivoi vlasti slijede taj primjer.
“BiH se mora vratiti na pravi put i početi vraćati povjerenje javnosti u institucije vlasti. EU je spreman pomoći, ali potrebna je pozitivnija saradnja. U konačnici, napredak BiH u pristupnim pregovorima i na cjelokupnom putu ka EU bit će određen vladavinom prava, a posebno mogućnošću da se pokaže solidan rezultat u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala“, zaključila je Brešan.
[ad_2]
Source link
#Ured #borbu #protiv #korupcije #prezentirao #Analizu #antikorupcijskog #okruženja #Kantonu #Sarajevo