BALKANBIHNAJNOVIJE VIJESTIPOLITIKA

Vijeće ministara BiH s UNICEF-om o pomoći oko nabavke anticovid vakcina

Utvrđen je Prijedlog Ministarstva civilnih poslova za zaključenje Memoranduma o razumijevanju, koji za cilj ima pružanje podrške BiH u realizaciji ugovora o nabavki vakcina sa Globalnom alijansom za vakcine (GAVI)

Na današnjoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine utvrđen je Prijedlog Ministarstva civilnih poslova za zaključenje Memoranduma o razumijevanju za pružanje usluga nabavke između Dječijeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF) i Savjeta ministara BiH, čijim zaključivanjem se omogućava da UNICEF pomogne u procedurama nabavke anticovid vakcina za BiH u okviru COVAX mehanizma, prenosi Anadolu Agency (AA).

Cilj Memoranduma je pružanje podrške Bosni i Hercegovini u realizaciji Ugovora o nabavki vakcina “Commitment agreement-comitted purchase arrangement” između Savjeta ministara i Globalne alijanse za vakcine (GAVI).

U saopštenju su podsjetili da je krajem prošle godine Savjet ministara BiH odobrio višegodišnji projekat finansiranja troškova iz ugovornih aranžmana za nabavku zdravstvenih protivmjera protiv COVID-19 i korištenju sredstava iz Budžeta Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza BiH za 2020. godinu u iznosu od dva miliona KM.

Sredstva su namijenjena izmirenju troškova nastalih u procesu nabavke vakcine u BiH, uključujući, između ostalog, isporuku, uvoz i raspodjelu vakcina, troškove transporta, skladištenja, te osiguranja kvaliteta.

Prijedlog memoranduma biće dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za potpisnika je predložena ministarka civilnih poslova.

Utvrđen je i Prijedlog sporazuma putem razmjene nota između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Japana o japanskoj bespovratnoj pomoći u iznosu od 100 miliona japanskih jena za opremanje medicinskih ustanova u Bosni i Hercegovini.

Savjet ministara BiH, na prijedlog Ministarstva bezbjednosti, donio je Odluku o raspodjeli međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje u opremi i drugim sredstvima.

Riječ je o međunarodnoj pomoći za zaštitu i spasavanje za potrebe suzbijanja širenja koronavirusa, koja je dobijena od Vlade Mađarske, i sastoji se od 200.000 zaštitnih maski i 10.000 zaštitnih odijela. Pomoć će u jednakom omjeru biti raspoređena Republici Srpskoj i Federaciji BiH, i to po 49 odsto, dok će dva posto ove pomoći biti dodijeljeno Brčko Distriktu BiH.

Takođe, Savjet ministara BiH, na prijedlog Ministarstva spoljnih poslova, utvrdio je pet prijedloga odluka o ratifikaciji sporazuma i ugovora, među kojima je i Prijedlog odluke o ratifkaciji Sporazuma o readmisiji između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Islamske Republike Pakistan i Protokol između Ministarstva bezbjednosti Bosne i Hercegovine i Ministarstva unutrašnjih poslova Islamske Republike Pakistan o implementaciji Sporazuma o readmisiji između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Islamske Republike Pakistan.

Usvojen je i Izvještaj Ministarstva bezbjednosti o realizaciji Odluke o raspodjeli finansijskih sredstava prikupljenih od domaćih pravnih i fizičkih lica za borbu protiv koronavirusa, uplaćenih na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora Bosne i Hercegovine.

Pozivu Bosne i Hercegovine za traženje međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje odazvala su se pravna i fizička lica iz BiH, koja su na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora BiH uplatila ukupno 747.625,92 KM.

Od toga je Federaciji BiH dodijeljeno 459.789,93 KM, Republici Srpskoj 280.359,72 KM, a Brčko Distriktu BiH 7.476,26 KM. Raspodjela je izvršena u skladu sa Odlukom o principima raspodjele međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje.

Isto tako, Savjet ministara BiH usvojio je Izvještaj Ministarstva bezbjednosti BiH o realizaciji Odluke o raspodjeli finansijskih sredstava međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, uplaćenih na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora Bosne i Hercegovine.

Pozivu za traženje međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, upućenom na osnovu odluke Savjeta ministara BiH od 1. aprila prošle godine, odazvali su se Vlada Republike Azerbejdžan i Kompanija Bajer Farmaceutska družba d.o.o. Ljubljana, koje su na namjenski podračun Jedinstvenog računa Trezora BiH uplatili ukupno 1.073.575,17 KM. Od toga je, u skladu sa Odlukom o principima raspodjele međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, Federaciji BiH dodijeljeno 660.248,73 KM, Republici Srpskoj 402.590.69 KM, a Brčko Distriktu BiH 10.735,75 KM.

Usvojen je i Izvještaj Ministarstva bezbjednosti BiH o realizaciji Odluke o raspodjeli finansijskih sredstava međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, uplaćenih na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora Bosne i Hercegovine. Na poziv Bosne i Hercegovine za traženje međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje odazvala se Međunarodna organizacija za pomoć, zaštitu i razvoj (International Organization for Relief and Welfare), koju je osnovala Svjetska islamska liga, a koja je na namjenski podračun Jedinstvenog računa trezora BiH uplatila 535,852,96 KM.

U skladu sa Odlukom o principima raspodjele međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, Federaciji BiH je dodijeljeno 329.549,57 KM, Republici Srpskoj 200.944.86 KM, a Brčko Distriktu BiH 5.358,53 KM.

Savjet ministara BiH usvojio je tri izvještaja Ministarstva bezbjednosti o realizaciji Odluke o raspodjeli međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje u opremi i drugim sredstvima.

U izvještajima su date detaljne informacije o pomoći za Bosnu i Hercegovinu u opremi, medicinskim i drugim sredstvima za borbu protiv koronavirusa, a koje su donirali Republika Hrvatske, Republika Poljske, Država Katar, Republika Bugarska, Republika Slovenija, Malezija, Republika Turska, Republika Austrija i Republika Azerbejdžan, kao i nevladine organizacije i pojedinci iz NR Kine, te Dječiji hor kineskog grada Vuxi iz Narodne Republike Kine. ​​​​​​​

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker