BALKANNAJNOVIJE VIJESTI

Za deset godina protiv novinara podnijeto više od 200 tužbi

 

Od 2011. godine, kada je u Crnoj Gori uvedena dekriminalizacija klevete, protiv novinara je podnijeto više od 200 tužbi, pokazuju podaci Sindikata medija Crne Gore

Najveći broj tužbi zbog povrede časti i ugleda pokreću građani, a od novinara i medija je, tokom deset godina traženo više od tri miliona eura.

Tokom predstavljanja izvještaja povodom deset godina dekriminalizacije klevete u Crnoj Gori, koji je nastao u okviru projekta “Činjenicama protiv tužbi“, poručeno je da su građani ti koji najčešće tuže novinare i medije.

“Ispostavilo se da je podnijeto više od 200 tužbi, da su 142 pravosnažno okončane, a da je 68 aktivnih predmet”, kazala je Marijana Camović Veličković, predsjednica Sindikata medija Crne Gore.

Prema njenim riječima, pojava da postoje česte međusobne tužbe medija govori o stanju medijske scene u Crnoj Gori i „da samoregulacija ne funkcioniše i da u nju niko ne vjeruje, pa ni sami mediji“.

“Da je drugačije, mediji bi prvi posegli za tim mehanizmom i sud bi bio poslednji“, istakla je Camović Veličković.

Predsjednica Osnovnog suda Podgorica, Željka Jovović, rekla je da je analiza Sindikata medija omogućila da se na objektivan, činjenicama potkrepljen način sagleda postupanje kako sudova tako i medija, kroz prizmu poštovanja profesionalnih standarda.

“Iznenađujuća je činjenica da građani najviše tuže medije. Analiza je pružila podršku za sagledavanje načina rada sudova. Raduje me što je prepoznat značaj Osnovnog suda u Podgorici, kroz broj predmeta. Raduje me i podatak da analiza nije pokazala da osnovni sudovi favorizuju jednu od kategorija tužilaca. To je ono što dokazuje našu objektivnost“, istakla je Jovović.

Najveći broj tužbi i najgora godina za novinare je bila 2019. godina, kada je podnijeto više od 50 tužbi zbog povrede časti i ugleda. Neki od tih slučajeva i dalje su aktivni.

“Od novinara i medija je, tokom deset godina od dekriminalizacije klevete, traženo više od tri miliona eura. Mnogo je manji iznos koji su sudovi dosudili“, istakla je Bojana Laković Konatar, istraživačica u Sindikatu medija.

Prema njenim riječima, mediji su tuženi 210 puta.

“Kad su u pitanju sudski postupci, najviše tuže građani, u 103 slučaja, a veoma je zabrinjavajuća činjenica što osim građana, postoji trend da mediji tuže kolege u ogromnom broju slučajeva“, rekla je Laković Konatar.

Najčešće se, kako je dodala, tuže dnevne novine, na drugom mjestu su televizije, a na trećem portali, dok su radio stanice najmanje tuženi mediji.

Pravni ekspert Mirko Bošković pojasnio je da novinar prije nego što pristupi poslu i objavljivanju informacije, mora da percipira sve potencijalne poteškoće i nedostatke koji mogu da se jave u samoj toj informaciji, a koja bi kasnije mogla da ih izloži građansko pravnoj odgovornosti.

“Novinari moraju detaljno da se upoznaju sa standardima. Oni često nemaju mnogo vremena da u današnjem vremenu koje obiluje informacijama, koje zahtjeva brzinu protoka informacija, da informaciju koju treba da objave da sagledaju u svijetlu pravnih okvira i standarda“, kazao je Bošković.

#deset #godina #protiv #novinara #podnijeto #više #tužbi

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker