EKONOMIJA

Zagrebački turizam smanjen za 75 posto, pred iznajmljivačima težak posao prilagodbe

[ad_1]

Pandemija je zagrebački turizam u prošloj 2020. godini svela na tek četvrtinu brojki iz 2019., a procjene Hrvatske gospodarske komore (HGK) su da ni ova sezona neće biti osjetno bolja, javlja Anadolu Agency (AA).

Privatne iznajmljivače čeka teško razdoblje, a kako bi privukli što veći broj gostiju moraju maksimalno fleksibilizirati uvjete otkazivanja rezervacija, zaključeno je na 6. regionalnom Forumu obiteljskog smještaja za Grad Zagreb koji su suorganizirali HGK Komora Zagreb i zagrebačka Turistička zajednica.

Vitomir Klasić, predsjednik HGK Komore Zagreb, istaknuo je kako je pandemija nanijela veliku štetu svima, a najviše turističkim djelatnicima.

“Prema podacima Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj Grada, u Zagrebu je u protekloj godini zabilježeno oko 340.000 dolazaka gostiju i 770.000 noćenja. Te brojke su na razini od 24 posto onih iz 2019. kada je Zagreb imao preko 1,3 milijuna dolazaka i 2,4 milijuna noćenja. Uz sve to, grad je pretrpio i razoran potres pa čak i poplavu, a nezanemariv broj oštećenih objekata je u vlasništvu iznajmljivača. Godinu dana nakon potresa velika većina štete još nije sanirana pa nas čeka još jedna sezona koju ćemo morati nekako preživjeti“, naglasio je Klasić.

Istraživanje koje je provela platforma Booking.com pokazuje da se velika većina ispitanika, njih 80 posto, veseli novim putovanjima, a više od 40 posto ih želi nadoknaditi izgubljeno, navodi HGK u priopćenju. Gotovo 70 posto njih će paziti na cijenu putovanja, odnosno tražit će promotivne ponude i uštede, zbog čega posebnu pažnju treba obratiti na mobilne uređaje jer se preko njih obavlja preko 70 posto pretraga za Zagreb i bukiranja putovanja. U fokusu je i fleksibilnost, to je imperativ za trećinu ispitanika kako bi uopće krenuli u rezervacije i plaćanje.

Zbog pandemije stvaraju se i neke nove niše gostiju poput digitalnih nomada, odnosno ljudi koji rade od kuće pa žele svako malo promijeniti lokaciju, navodi HGK.

Sandra Pezo iz Porezne uprave je pojasnila da registrirani zagrebački iznajmljivači i dalje moraju plaćati 300 kuna paušala po krevetu, odnosno smještajnoj jedinici, bez obzira što im smještaj trenutno zjapi prazan, napomenuvši da još uvijek nije donesena odluka o otpisu davanja za barem prvi i drugi kvartal, iako postoji mogućnost da se to promijeni.

Tomislav Klarić, direktor agencije Adriatic Travel & Trade i predsjednik Udruge nezavisnih putničkih agenata Hrvatske (UNPAH), govorio je o odnosu putničkih agencija i privatnog smještaja za koji se nada da će se ubuduće produbiti jer nije ni izbliza ostvario svoj potencijal. Apostrofirao je važnost prilagodbe otkazivanja, istaknuvši kako tu ima problema jer se iznajmljivači još uvijek pokušavaju držati starih perioda za otkazivanje, ali da to više tako ne ide.

“Moramo napraviti iskorak i odmah osigurati primjerene uvjete otkaza i plaćanja samih rezervacija. Sve što ide preko 30 dana nije primjereno za današnje vrijeme. Bez obzira što to iznajmljivačima nije prihvatljivo i stvara im nesigurnost u poslovanje, neminovno je i tako će biti prihvatljiviji gostima“, izjavio je Klarić.

Zamjenica gradonačelnice Grada Zagreba Olivera Majić se u svom izlaganju osvrnula na sintagmu novo normalno kazavši kako novo jest, ali normalno nije, posebno za gospodarstvenike.

“Isto tako kažu da je kriza prilika, ali to su floskule. Najveća šansa je predvidljivost i planiranje, a ova situacija to ne dozvoljava. Međutim, mi smo po prirodi optimisti. Preostaje nam prilagoditi se, adaptirati poslovanje, a ja vam samo mogu reći da je dužnost svih uprava, lokalnih i državnih, pomoći u okviru svojih ingerencija“, naglasila je Majić.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#Zagrebački #turizam #smanjen #posto #pred #iznajmljivačima #težak #posao #prilagodbe

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker