POLITIKA

Zahuktava se izborna groznica u Srbiji

[ad_1]

Piše: Anđelija Stojković

BEOGRAD (AA) – Srbija će, 13. put od obnavljanja višestranačja 1990. godine, 3. aprila ove godine birati novi sastav parlamenta, odnosno 250 poslanika Narodne skupštine Srbije.

Ove godine, 3. aprila, osim vanrednih parlamentarnih izbora, biće održani i redovni predsednički izbori, koji se održavaju svakih pet godina, a odbornike lokalnih skupština biraće građani 14 gradova i opština, među kojima i glavnog grada Beograda, čiji parlament broji 110 odbornika.

Lokalne izbore 15. februara, na Dan državnosti Srbije, raspisao je predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić i oni će se održati u Beogradu i Boru, kao i u opštinama Aranđelovac, Smederevska Palanka, Lučani, Knjaževac, Medveđa, Bajina Bašta, Doljevac, Kula, Kladovo, Majdanpek i Sečanj.

– Skupština raspuštena nakon godinu i po –

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prvo je doneo odluku kojom se raspušta skupštinski saziv izabran u jeku pandemije 2020. godine, posle samo godinu i po dana rada i raspisao vanredne parlamentarne izbore.

Predsednički izbori još nisu raspisani, jer se oni, kao redovni izbori, raspisuju 90 dana pre isteka mandata aktuelnog predsednika, a glasanje mora da bude održano 30 dana od njihovog raspisivanja, pa je tako najavljeno da će ih predsednik Skupštine Srbije raspisati u prvoj nedelji marta.

Pošto su izborne radnje za parlamentarne i lokalne izbore počele da teku, već u utorak uveče vladajuća Srpska napredna stranka počela je sa prikupljanjem potpisa za izborne liste.

Građani Srbije već su dobili informaciju od Republičke izborne komisije kako će izgledati listići na predstojećim izborima – poslanike će birati na papirima sive boje, a predsednika na glasačkom listiću neboplave boje.

Ova izborna kampanja, koja će trajati nešto više od 45 dana, biće dinamičnija nego kampanja u 2020. godini, kada je opozicija bojkotovala izbore, a Srbija dobila parlament u kojem od 250 poslanika samo sedmoro ne predstavljaju vlast.

– Nova pravila i povratak opozicije –

Zbog bojkota izbora započet je i međustranački dijalog, pa su tako u izbornoj godini menjani i izborni zakoni, što do sada nije bila praksa, pa su pomerani rokovi i uvođena nova pravila o broju birača koji je potreban da podrži listu.

Prema novim pravilima, kandidati izborne liste mogu podneti Republičkoj izbornoj komisiji 20 dana do datuma održavanja izbora, odnosno, u ovom konkretnom slučaju, do 14. marta.

Učešće na parlamentarnim izborima najavile su brojne stranke i pokreti, pa su tako učešće najavile vladajuće Srpska napredna stranka, koja će ići u koaliciji sa Partijom ujedinjenih penzionera, Socijaldemokratskom partijom Srbije i Pokretom socijalista koje predvodi Aleksandar Vulin i drugim manjim strankama, dok na odvojenoj listi izlazi vladajuća Socijalistička partija Srbije sa tradicionalnim koalicionim partnerom Jedinstvenom Srbijom.

Opoziciona strana izbornih učesnika je šarolika, pa tako zajedno na izbore izlazi Ujedinjena Srbija, koju čine Stranka slobode i pravde predvođena nekadašnjim gradonačelnikom Beograda Draganom Đilasom, Narodna stranka vođena nekadašnjim ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana i još manjih stranaka.

Najnoviji opozicioni igrač na republičkim izborima biće zeleno-leva koalicija “Moramo”, koju čine “Ne davimo Beograd”, “Ekološki ustanak” koji se istakao borbom protiv iskopavanja litijuma i ukazivanjem na ekološke probleme i njihov treći partner, bivši gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović.

Opozicija ima i desno krilo, na kojem su do sada učešće na izborima najavile Demokratska stranka Srbije u koaliciji sa Pokretom obnove kraljevine Srbije, Srpska radikalna stranka, Dveri i drugi pokreti i stranke.

Republičke izborne liste dve suprotstavljene opcije nosiće žene, pa će tako prva na listi Srpske napredne stranke biti lekarka Danica Grujičić, dok će prva u opozicionim redovima ispred Ujedinjene Srbije biti Marinika Tepić, poznata po oštroj kritici vlasti i po tome što govori o aferama.

– “Bitka” za Beograd –

Prema medijskim najavama, čini se da će se najveća izborna borba voditi oko Beograda, jer opozicija veruje da ima prilike da pobedi na gradskim izborima.

Za sada su kandidate istakle Ujedinjena Srbija, koja je najavila da bi njihov predlog za gradonačelnika Beograda bio diplomata i profesor Vladeta Janković, zatim koalicija “Moramo”, čiji će predlog biti predstavnik “Ne davimo Beograd” Dobrica Veselinović koji se aktivirao 2016. godine posle nelegalnog rušenja dela grada na kojem je kasnije podignut projekat “Beograd na vodi”. Predlog za gradonačelnika ispred vladajuće Srpske napredne stranke je nekadašnji reprezentativac Srbije u vaterpolu i aktuelni predsednik najmnogoljudnije opštine Novi Beograd Aleksandar Šapić.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.



[ad_2]

Source link
#Zahuktava #izborna #groznica #Srbiji

povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker