Zločinac Radislav Krstić traži puštanje na slobodu, u pismu priznao genocid u Srebrenici
Bivši komandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) Radislav Krstić, osuđen na 35 godina zatvora zbog pomaganja u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine, ponovo traži od Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) prijevremeno puštanje na slobodu, dok iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida poručuju kako sudski utvrđene činjenice ostaju, bez obzira na mišljenje osuđenog ratnog zločinca, javlja Anadolu.
Krstić je prva osoba koju je Haški tribunal osudio za učešće u genocidu u Srebrenici. Uz zahtjev za prijevremeno puštanje, kojeg je podnio u januaru 2024. godine, u junu ove godine dodao je i pismo u kojem nakon 26 godina u zatvoru traži puštanje na slobodu, koje je na njegov zahtjev, putem MMKS-a, upućeno javnosti.
Pismo je napisano nakon što je usvojena Rezolucija o danu sjećanja na genocid u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Na početku, osvrnuo se na Rezoluciju.
“Za ovu Rezluciju glasam i ja iako nemam pravo glasa. Nemam pravo glasa jer se u ovoj Rezoluciji spominje i moje ime. Moje ime se spominje jer sam pomagao i podržao genocid. Moje ime se spominje jer sam počinio krivično djelo nezamislivo i neoprostivo. Ne tražim oproštaj, ne tražim opravdanje, ne tražim razumijevanje jer znam da ne mogu i ne trebam da ga dobijem”, napisao je.
Ovaj osuđeni ratni zločinac u pismu tvrdi i da “svakog trenutka i svakog dana” misli na žrtve genocida u Srebrenici, ali i da zna da “majka i sestra nevino stradalog neće povjerovati da su ove riječi iskrene”, te da njegove riječi “ne mogu da ublaže bol i umanje patnju koja nikad neće nestati”.
Naveo je da prihvata presude Tribunala iz 2001. i 2004. godine kojima je utvrđeno da su snage VRS-a počinile genocid protiv Bošnjaka u Srebrenici u julu 1995. godine.
Puštanje na slobodu zatražio je, između ostalog, na osnovu priznanja, ali i narušenog zdravlja te odsluženih godina u zatvoru.
“Na kraju, ako doživim, ako jednog dana budem pušten, ako se sa tim saglasi predsjednica Mehanizma, ako to dopuste porodice žrtava, želio bih da se još jednom u životu nađem u Potočarima, da se poklonim žrtava i zamolim za oproštaj”, naveo je u pismu Krstić, kojem je ranijih godina u više navrata odbijen zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu.
Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, poručio je da “sudski utvrđene činjenice ostaju takve kakve jesu, bez obzira na mišljenje jednog zločinca”.
“Da, hvala Bogu, doveli smo ih u tu poziciju. Nakon što smo mi, Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Udruženje pokreta ‘Majki enklava Srebrenice i Žepe’, uspjeli 2017. godine riješiti ključno pitanje bezuslovnog puštanja na slobodu, koje je do tada bilo apsolutno, sada smo došli do toga da presuđeni ratni zločinci izgovaraju riječi koje ni u snu nisu željeli. Ali, to je dio njihovog performansa”, istakao je Tahirović.
Smatra da je to “lažno prihvatanje sudski utvrđenih činjenica, kao što je sve u njihovoj dosadašnjoj ulozi oko zločina i kazne bilo lažno”.
Source link
#Zločinac #Radislav #Krstić #traži #puštanje #slobodu #pismu #priznao #genocid #Srebrenici