BALKAN

Zločinac Radislav Krstić traži puštanje na slobodu, u pismu priznao genocid u Srebrenici

Bivši komandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) Radislav Krstić, osuđen na 35 godina zatvora zbog pomaganja u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine, ponovo traži od Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) prijevremeno puštanje na slobodu, dok iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida poručuju kako sudski utvrđene činjenice ostaju, bez obzira na mišljenje osuđenog ratnog zločinca, javlja Anadolu.

Krstić je prva osoba koju je Haški tribunal osudio za učešće u genocidu u Srebrenici. Uz zahtjev za prijevremeno puštanje, kojeg je podnio u januaru 2024. godine, u junu ove godine dodao je i pismo u kojem nakon 26 godina u zatvoru traži puštanje na slobodu, koje je na njegov zahtjev, putem MMKS-a, upućeno javnosti.

Pismo je napisano nakon što je usvojena Rezolucija o danu sjećanja na genocid u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Na početku, osvrnuo se na Rezoluciju.

“Za ovu Rezluciju glasam i ja iako nemam pravo glasa. Nemam pravo glasa jer se u ovoj Rezoluciji spominje i moje ime. Moje ime se spominje jer sam pomagao i podržao genocid. Moje ime se spominje jer sam počinio krivično djelo nezamislivo i neoprostivo. Ne tražim oproštaj, ne tražim opravdanje, ne tražim razumijevanje jer znam da ne mogu i ne trebam da ga dobijem”, napisao je.

Ovaj osuđeni ratni zločinac u pismu tvrdi i da “svakog trenutka i svakog dana” misli na žrtve genocida u Srebrenici, ali i da zna da “majka i sestra nevino stradalog neće povjerovati da su ove riječi iskrene”, te da njegove riječi “ne mogu da ublaže bol i umanje patnju koja nikad neće nestati”.

Naveo je da prihvata presude Tribunala iz 2001. i 2004. godine kojima je utvrđeno da su snage VRS-a počinile genocid protiv Bošnjaka u Srebrenici u julu 1995. godine.

Puštanje na slobodu zatražio je, između ostalog, na osnovu priznanja, ali i narušenog zdravlja te odsluženih godina u zatvoru.

“Na kraju, ako doživim, ako jednog dana budem pušten, ako se sa tim saglasi predsjednica Mehanizma, ako to dopuste porodice žrtava, želio bih da se još jednom u životu nađem u Potočarima, da se poklonim žrtava i zamolim za oproštaj”, naveo je u pismu Krstić, kojem je ranijih godina u više navrata odbijen zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu.

Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, poručio je da “sudski utvrđene činjenice ostaju takve kakve jesu, bez obzira na mišljenje jednog zločinca”.

“Da, hvala Bogu, doveli smo ih u tu poziciju. Nakon što smo mi, Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Udruženje pokreta ‘Majki enklava Srebrenice i Žepe’, uspjeli 2017. godine riješiti ključno pitanje bezuslovnog puštanja na slobodu, koje je do tada bilo apsolutno, sada smo došli do toga da presuđeni ratni zločinci izgovaraju riječi koje ni u snu nisu željeli. Ali, to je dio njihovog performansa”, istakao je Tahirović.

Smatra da je to “lažno prihvatanje sudski utvrđenih činjenica, kao što je sve u njihovoj dosadašnjoj ulozi oko zločina i kazne bilo lažno”.



Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.




Source link
#Zločinac #Radislav #Krstić #traži #puštanje #slobodu #pismu #priznao #genocid #Srebrenici

povezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker