Žučna rasprava opozicije i vlasti o najavi velikog poskupljenja struje

[ad_1]
Prvu plenarnu sednicu prolećenog zasedanja Skupštine Kosova obelezila je žučna rasprava između opozicije i vladinog kabineta o energetskoj krizi i najavi velikog poskupljenja struje, javlja Anadolu Agency (AA).
Povodom kritika koje su prethodnih dana upućene na adresu Vlade zbog najave poskupljenja struje, šefica poslaničke grupe Pokreta Samoopredeljenje Mimoza Kusari-Lila je rekla da je vraćanje blok tarifa, koje su uklonjene 2017. godine, neizbežno, kao i štednja energije. Ona je pozvala poslanike da podnesu predloge tokom rasprave koju je Regulatorno telo za energetiku otvorilo do 28. januara.
Kusari-Lila je za aktuelnu situaciju optužila današnju opoziciju, istakavši da je odsustvo odluka o stabilnom razvoju energetskog sektora tokom mandata prethodnih vlada dovelo do situacije da se Kosovo danas suočava s energetskom krizom. Navela je da su odbijene ponude o izgradnji nove termocentrale Kosovo C, kao i ponuda se potpuno renovira TE Kosovo A. Takođe je ocenila da se manipuliše informacijama kako Albanija i Severna Makedonija upravljaju energetskom krizom bez troškova za energente.
U ime poslaničke grupe opozicione Demokratske partije Kosova (PDK), poslanik Ferat Shala je ocenio da se Kosovo našlo u vanrednoj situacija sa električnom energijom zbog lošeg rada aktuelne vlade. Shala je kazao da bi veliko poskupljenje struje imalo velik posledice po ekonomiju, biznise i domaćinstva, te je zatražio od Vlade da vrati na nulu izveštaj koji je predložila Regulatorna kancelarija za energiju (RUE) za povećanje cene električne energije.
“Ovaj izveštaj, koji odražava povećanje tarifa nepromišljeno, nepredvidivo i do sada nečuvenih razmera, nudi nam povećanje linearno od 42 do 120 posto, a za neke kategorije i oko 200 odsto povećanja određenih tarifa”, kazao je Shala.
Šef poslaničke grupe opozicinog Demokratskog saveza Kosova (LDK) Arben Gashi kazao je da aktuelna vlast preti građanima da će struja poskupeti i do 300 odsto. Kazao je da je premijer odbio remont termoelektrane, da je odbio da kupi struju tokom leta, da je odbio američki gas, a nije ponudio nikakavo rešenje.
Šef poslaničke grupe opozicione Alijanse za budućnost Kosova (AAK) Besnik Tahiri rekao je da se predlogom Regulatornog tela za energetiku o povećanju cene struje preti da Kosovo, Vlada i građani odu u bankrot. Tahiri je zatražio da se usvoji rezolucija kojom se traži da se promeni predlog za povećanje cene struje.
„Da li znate da građani Kosova plaćaju četiri puta veći račun za struju. Jednom plaćaju račun KEDS-u, drugi put plaćaju subvenciju koju je država, ova Vlada, dala KEDS-u, treći put plaćaju za sve one porodice i domaćinstva koja potroše do 600 kilovata i četvrti put plaćaju za srpske građane na severu“, reklao je Tahiri.
On je upozorio na mogućnost protesta protiv povećanja cene struje.
Premijer Kosova Aljbin Kurti je pred poslanicima Skupštine kazao da se ono što nije urađeno prethodnih 20 godina ne može rešiti za 10 meseci, koliko je na vlasti njegova partija. Govorio je i o troškovima kroz primer jučerašnjeg dana. Kako je kazao kosovske termoelektrane su juče proizvele 727 megavata električne energije, dok je ostatak potrebne energije bio iz uvoza.
„Niko ne želi da energija bude skupa, ali nas je samo juče uvoz koštao 2,5 miliona eura. Dakle, ne radi se o ceni megavat-sati koja nam dolazi od Energetske korporacije, već o tome šta dobijamo od međunarodne berze“, rekao je Kurti.
Vlada Kosova je izdvojila 75 miliona evra za subvencionisanje za ublažavanje uticaja energetske krize na cenu struje. Predlog Regulatornog tela za energetiku je da struja poskupi za potrošače koji troše preko 600 kilovat sati mesečno, ali uz vladine subvencije. U suprotnom, biće neophodno da se cena struje poveća za sve kategorije.
[ad_2]
Source link
#Žučna #rasprava #opozicije #vlasti #najavi #velikog #poskupljenja #struje